TV Barandov: Naše zprávy 29. 10. 2015
http://www.barrandov.tv/video/46381-nase-zpravy-29-10-2015
Úvodní slovo:
Přijít o dítě a žít s myšlenkou, že jeho tělíčko spálí spolu s odpadem z operací? Blíží se konec těchto praktik?
„Pokud se tedy jedná o embryo, tak s ním nakládáme jako s biologickým materiálem.“
moderátoři: Kristýna Fantová (KF), Miroslav Vaňura (MV)
redaktorka: Zuzana Duzbabová (ZD)
Jana Vališová, Tobit (JV)
Monika Zachová, mluvčí Nemocnice Jihlava (MZ)
KF: Je 18:30 a jako každý den začínají první večerní zprávy v Česku, dnes s Mirkem
MV: a Kristýnou. Dobrý večer s vaší televizí, tedy s Televizí Barandov.
KF: Přijít o dítě je ta nejtěžší věc, která může rodiče potkat. Kromě šoku a bolesti ze ztráty na ně navíc tlačí také byrokracie. Na rozhodnutí, co s mrtvým miminkem dělat, mají jen čtyři dny.
MV: Pokud do té doby nezažádají o vydání tělíčka, končí mrtvorozenec v nemocniční spalovně jako biologický odpad, tedy jako třeba amputované končetiny. Možnost pohřbít dítě pak nemají rodiče vůbec, pokud dítě mělo méně jak půl kila nebo bylo mladší dvaadvaceti týdnů.
KF: To se ale teď má změnit.
ZD: Rozloučit se s dítětem, které zemřelo ještě před narozením. Těžko si představit horší okamžik v životě matky.
JV: Rodiče nemají mnohdy vůbec šanci, aby se s nimi rozloučili, a netuší, že končí v režimu anatomicko-patologického odpadu.
ZD: Tedy stejně, jako třeba amputované končetiny nebo vyoperované orgány. Ty jsou pak hromadně spáleny v nemocničních spalovnách anebo v krematoriích. A právě tam končí mrtvě narozené děti, které váží méně než půl kila nebo jsou mladší dvaceti dvou týdnů.
MZ: Pokud se tedy jedná o embryo, tak s ním nakládáme jako s biologickým materiálem, pokud se to řekne takto surově. Pokud se jedná o narozené mrtvé dítě, tak už je bráno klasicky za člověka, což znamená, že rodiče mají 96 hodin na to, aby v podstatě zařídili pohřeb.
ZD: Pokud tak neučiní, stará se o pohřeb obec. Spolek Tobit ve spolupráci se šesti nemocnicemi zajišťují pohřby právě takto opuštěných mrtvě narozených dětí. Ty ukládají na hrobová místa Tobitu, jako je právě tato, první společná hrobka na Vinohradském hřbitově.
JV: V Polsku například se nikdo neptá, kolik váží vaše dítě. Prostě chcete ho pohřbít, znáte jeho pohlaví, je zapsáno na matrice a máte možnost ho pohřbít. A když ne vy, tak to udělá obec. U nás to obec neudělá, protože jí to stát neproplatí.
ZD: Novela zákona se teprve připravuje a je na samotném startu. Nicméně má řadu příznivců.
JV: V tom návrhu mě podpořil jak zástupce Veřejného ochránce práv, pan doktor Hanák, tak i zástupkyně Rady vlády pro lidská práva, právnička, takže věřím, že odborníci na ministerstvu tento hlas budou slyšet.
ZD: Pro Televizi Barandov Zuzana Duzbabová