Dobrý den, paní M.,
dnešního dne uplynula zákonná lhůta, během níž bylo možné požádat nemocnici o vydání pozůstatků k individuálnímu pohřbení.
Můžete zkusit nemocnici kontaktovat i nyní, ovšem to, zda vám vyhoví po uplynutí zákonné lhůty, bude záviset na ochotě vedení nemocnice.
Mrzí mě, že Vám nemohu poskytnout příznivější informaci.
V případě potřeby mne můžete kontaktovat telefonicky na č. 604 100 472 v odpoledních a večerních hodinách.
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den paní Vališová,
obracím se na Vás s prosbou o odpověď.
Ve čtvrtek 31. 1. kolem 3 hodiny ranní jsem ve 22. týdnu podstoupila umělé přerušení těhotenství z důvodu těžké VVV srdíčka. Vše teď na mě doléhá a nejvíce mě trápí, co bude s tělíčkem dcerky (495 g, 27 cm).
Celý víkend od propuštění z nemocnice hledám informace, až jsem narazila na stránky vašeho spolku. Všimla jsem si, že spolupracujete i s Uherskohradišťskou nemocnicí, kde jsem byla hospitalizována. Prosím, jak ta spolupráce probíhá?
Děkuji za odpověď
S pozdravem
J. M., 4. 2. 2019, 2:20 hod
Vážená paní Vališová,
chtěli bychom Vám s manželem poděkovat za podporu při smutné životní události. Začátkem ledna jsem kvůli zamlklému těhotenství podstoupila revizi v ÚPMD Podolí a manžel Vás kontaktoval pro radu, zda a jak lze nechat miminko pohřbít. Díky Vám a díky vstřícnému personálu nemocnice vše proběhlo bezproblémově a nad naše očekávání dobře.
V nemocnici jsem na příjmu odevzdala písemný požadavek, že si i v prvním trimestru přeji, aby s plodem zacházeli důstojně a umožnili nám předat pozůstatky plodu pohřební službě. Veškerý personál – od sester, přes lékaře, nezdravotnický personál až po operační tým – se mnou jednal mile, taktně a chápavě. Podporovali mě, i když se zjevně s podobným požadavkem v tak časné fázi těhotenství nesetkali. Před zákrokem jsem dostala dva předtištěné nemocniční formuláře (Vyjádření pacientky, zda si přeji pohřeb plodu, a Informace, jak a kde si lze pozůstatky skrze pohřební službu do 96h vyžádat). Na operačním sále mě doktorka ujistila, že znají a respektují moje požadavky, byť mě musí upozornit, že je plod velmi malý. Po krátkém patnáctiminutovém zákroku jsem již byla zpět na pokoji v péči sester, které se mne i přes změnu směny zeptaly, zda mají počítat s předáním pozůstatků pohřební službě. Tentýž den večer mě z nemocnice propustili, následující den domluvená pohřební služba Pegas pozůstatky vyzvedla a v námi zvolený den dovezla na hřbitov.
S pohřební službou Pegas máme rovněž dobrou zkušenost, jednali taktně, ve stanovený den přijeli včas, počkali po dobu krátkého obřadu s knězem a zvolili vhodnou výzdobu. Chápu, že mnohé rodiče mohou od podobného kroku odradit vyšší náklady, ale pro mne osobně bylo obrovským přínosem, že jsem se v klidu a soukromí mohla s miminkem rozloučit podle svých představ, že můžu zajít na konkrétní místo a že se postupně můžu se smutnou událostí smířit. Nadto pro mne bylo obrovskou úlevou, že jsem v ÚPMD Podolí byla v péči odborníků a po zdravotní stránce proběhlo vše v pořádku a bez komplikací.
Ještě jednou Vám tedy chceme poděkovat za velkou pomoc a podpořit rodiče v podobné situaci, kteří by stáli před podobným rozhodnutím.
Pokud byste chtěla email předat nějaké mamince v podobné situaci, prosím o zachování anonymity, ale jinak ráda poskytnu i podrobnější informace.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. B. a Ing. A., 20. 1. 2019, 15:03 hod
Dobrý den, paní Vališová,
chtěla bych Vám moc poděkovat za mail a za Vaši soustavnou a usilovnou práci, kterou pro rodiče zemřelých dětí děláte. Než jsme se s manželem stali jedním z nich nenapadlo mě, jaká je u nás situace v této oblasti a jak strašně bezohledně některé nemocnice doposud jednají a jednaly s dětmi, které zemřely, při představě, že nám někdo dítě, jakkoliv velké, jen tak spálí a my s tím nic nezmůžeme se mi zvedá žaludek. Díky Vaší nadaci a práci jsme měli informaci, že máme nárok na rozloučení s naším synem a měli jsme možnost mu vypravit pohřeb. V nemocnici nám totiž zatajili, co se dalo, v našem případě se nejedná o nešťastnou náhodu, ale bohužel o zanedbání celé prenatální péče v nemocnici Boskovice s fatálním následkem.
Tuto skutečnost mi potvrdil sám primář oddělení, doslova mi řekl, že kdyby se udělal UZ před týdnem, tak náš syn žil. Jenže já před týdnem na kontrole byla, o UZ jsem prosila, protože mi nebylo dobře a cítila jsem, že se něco děje, ale bylo mi řečeno, že před porodem už se UZ nedělají, že by tam nebylo nic moc vidět a že ozvy jsou sice slabší ale OK. Moje lékařka od začátku neprojevovala žádnou zvýšenou aktivitu, přesto že se jednalo o 4-té těhotenství a měla jsem placentu na přední stěně, dítě bylo menší, nakonec se narodil s váhou 2700 a 48 cm. V děloze byl nález odumřelé placenty a hlavně hematomu s rozměry 10 x 15 cm a zelená plodová voda. Sám mi sdělil, že na UZ by toto vidět bylo…
Kvůli osobním problémům ošetřujícího lékaře zemřelo letos již 4 dítě v této nemocnici, nikdo to ani neprošetřil ani neřešil a máme informace, že jsme nejspíše jediní, kdo měl možnost a zájem se s dítětem alespoň rozloučit a následně uctít jeho památku. Lékaři se nás pokoušeli přesvědčit, ať na celou záležitost doslova zapomeneme, ať jsem ráda, že mám doma další zdravé děti, a hlavně ať do ničeho nerýpeme. Zatím čekám na výsledky pitvy, kterou si porodnice vyžádala, ale mám obavu, abych se k výsledku domohla i já, případně aby byl výsledek pravdivý. Ze záznamu o provedené operaci totiž vyplývají jiné informace, než které nám pak doktoři poskytnuly.
Nebýt Vás a Vašich stránek nevěděla bych, že si o tělíčko máme zažádat, ani na co všechno máme nárok. Personál nám totiž vůbec nic neřekl a tak by nám synka spálili 50 km od domova v cizím krematoriu jen tak. Obracím se na Vás proto s otázkou zda se dá celá záležitost někde nahlásit a prošetřit? Nejde mi o určení viníka ani o odškodné, ani jedno nám syna nevrátí, ale pokud to může pomoct jednomu tvorečku k lepší péči a zachrání to další miminko bude to mít aspoň smysl. Nevím koho oslovit o pomoc, aby se celá věc nejen naše zkušenost ale i ty ostatní úmrtí opravdu prošetřili a zamezilo se nějakým opatřením k dalšímu neštěstí.
Případně informovat sestry, asistentky a lékaře jak vůbec postupovat, aby jim někdo vysvětlil, že fráze „Buďte ráda za ostatní děti“ nebo „Uděláte si další dítě“ je nevhodná a že když už se něco takového stane je pro rodiče důležité se s dítětem rozloučit, ale ne na chodbě a mít u toho za zády x cizích lidi s tím, že se spěchá, protože „Pohřebáci dole čekají“ a já musím hned na pokoj, aby mi stihli změřit tlak.
Takto se s lidmi prostě nejedná. I přes to, že jsem v té stejné nemocnici v předchozích letech porodila zdravé děti, nejsem přesvědčena o tom, že je to dobrá nemocnice a že personál si ví rady v takové záležitosti. Kromě jedné sestry s vlastní osobní zkušenosti mi všichni nabízeli akorát Lexaurin a brzký odchod domů a to i po složité sekci. Po CS se u nás pouští 4 či 5 den, já jsem šla již 3 den po operaci domů. Během propouštění mi také nikdo neřekl nic k tomu, co teď bude s dítětem dál. Prostě jakoby nebyl. Ale pro nás byl, žil a díky Vám jsme měli možnost se s ním jako rodina rozloučit a urničku uložit.
Teď už nám zbývá se s celou situací ztotožnit a jít dál, ale věřím, že má smysl se tímto ještě zabývat už jen pro výstrahu, aby se dalším nešťastným rodičům předešlo.
Ještě jednou velké Díky s pozdravem manželé J.
1. 1. 2019, 21:26 hod
Dobrý den, paní J.,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na nás obracíte v této pro Vás těžké životní situaci.
Kontaktujte mne, prosím, telefonicky na lince pomoci 604100472.
Prozatím kéž Vás v těchto chvílích posílí alespoň informace, že v ČR není zákonná povinnost pohřbení žehem, je na rozhodnutí vypravitele pohřbu, jaký způsob pohřbení zvolí.
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat a požádat o pomoc v těžké chvíli. Dne 5. 12. 2018 v Boskovicích se nám narodil mrtvy chlapeček, údajně nezjistitelná abdukce placenty, byl proveden CS v 39 tt. S chlapečkem jsme se rozloučili, ale chci ho pohrbit, byl patrně odvezen do Brna, kde je nařízena pitva, přestožechlapeček byl dle lékařů v pořádku. Každopádně chceme malého pohřbít, až teď jsem zjistila, jaké jsou možnosti, opravdu nejde dítě pohřbít do země? Musí být spáleno a jde nějak cely proces urychlit? Při představě, že čekám na tělíčko nebo popel a nevím ani, jestli tam je popel našeho syna několik měsíců, je mi strašně zle. Doma mám 3 děti a v nemocnici mi všichni opakují, že se vlastně nic moc nestalo.
Dále bych se chtěla na Vás obrátit o zkušenosti v oblasti žaloby, syna mi to nevrátí, ale jsem si téměř jista, že se této situaci dalo vyhnout. V celém těhotenství mi byly provedeny 3-4 UZ, z toho jeden velký, minulý týden na kontrole jsem si stěžovala, že jsem již hodně unavena, otékám a ráda bych měla porod brzy za sebou, ozvy na KTG byly slabší, ale podle Dr. je dítě „pohodář“ a prostě spalo. UZ na zjištění váhy, množství vody či stavu placenty mi proveden nebyl, ačkoliv je to běžný postup. Další kontrola měla proběhnout za týden, ve středu jsem ale méně cítila pohyby a nakonec mi večer praskla voda. V domnění, že jde o plodovou vodu s krví, jsme ihned vyrazili do nemocnice, máme ji zhruba 10 min. autem. Na příjmu nebylo možné najít ozvy, byla zavolána DR., ať udělá UZ. Po dlouhém čekáni, kdy jsem jen ležela v bolestech, mi byl proveden UZ a následně jsem sama viděla, že srdíčko opravdu nebije. Lékařka mi hned začala říkat, ať si já nic nevyčítám a že bude proveden CS, že se to jinak nedá udělat a že miminko zachránit neslo. Druhý den po porodu byl u mě primář odd. s tím,že je mu to líto, že je rád,že zachránili alespoň mně,ale řekl mi, že kdyby věděli, že placenta je špatná, udělali by císaře už týden zpátky. Takže vyloučil možnost, že se nedalo čekat selhání placenty, pokud by byl udělaný UZ zavčas. Na jednu stranu se kryjí navzájem, na druhou stranu na už by placenta vidět šla. Byl za ní hematom, musel být velký, jelikož krevní ztráta byla kolem 3 litru krve. Jako rodička po 4 té jsem patřila mezi rizikové, děti mají 6, 5 a 3 roky, všechny byly narozeny před termínem, z tohoprvní také akutním CS. Vím, že život dítěte mi nenahradí nic na světě, ale má smysl stěmito informacemi jít do nějaké žaloby a řešit pochybení? Doposud se za mnou nestavil nikdo na vyřízení žádosti o vydání dítěte kvůli pohřbení, ani nevím, kam do Brna ho vlastně převezli. Souhlas s pitvou jsem nepodepsala nebo o tom nevím. Jedná se o porod chlapce s vahou 2700 g a 48 cm předpoklad pro pohřbení plodu tedy splňuje. Tímto bych Vás ráda požádala o nápomoc v situaci, kterou jsem vůbec nečekala a nevím si rady co a jak zařídit, aby nám syna vydali. Jedná se o nemocnici Boskovice okr. Blansko.
Děkuji s pozdravem J. , 7. 12. 2018, 5:23 hod
Dobrý večer, pane M.,
formuláře pro zdravotnická zařízení k vydání pozůstatků po potratu k pohřbení neexistují.
Plně dostačuje, aby osoba blízká, která bude pohřeb vypravovat, identifikovala matku dítěte, sdělila, kdy k potratu došloa oznámila, že žádá o vydání jiných lidských pozůstatků k individuálnímu pohřbení.
Bližší informace můžete získat také například v tomto odkazu http://tobit.cz/napsali-jste-nam/, ve kterém zveřejňuji některé anonymizované komunikace s rodinami.
Nezbytné je dodržet pro sdělení nemocnici těch 96 hodin od potratu, k samotnému pohřbení pak může dojít samozřejmě později.
Klidně zavolejte, jen prosím až odpoledne, ideálně po 16 hodině – pracuji ve veřejné správě a službu pro rodiny vykonávám zdarma mimo své zaměstnání.
Pokud to bude nezbytné, zkuste, prosím, případně sms, tento týden mám pracovně velmi nabitý…
Zdraví
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
3. 12. 2018 21:10 hod
Dobrý den paní Vališová,
Chtěl bych Vás poprosit, jestli nemáte nějaký formulář pro nemocnici na vyžádání pozůstatků nenarozeného dítěte pro pohřbení.
Mluvili jsme spolu dnes odpoledne.
Děkuju předem, budu Vás pravděpodobně ještě kontaktovat.
S pozdravem
J. M., 3. 12. 2018, 20:49 hod
Vážená paní Vališová,
velmi Vám děkuji za rady, zařídíme se podle toho.
S pozdravem
M. H., 27. 11. 2018, 11:17 hod
Dobrý den,
přijměte, prosím, nejprve moji účast v tomto, pro vás oba, nelehkém období.
Rozhodnutí o individuálním pohřbení plodu po potratu je dle novelizovaného znění zákona
o pohřebnictví účinného od loňského září, na jehož vzniku měl svůj podíl i spolek Tobit, právem matky nebo otce, popřípadě osoby blízké (dle občanského zákoníku).
Ve lhůtě 96 hodin od potratu je nezbytné o tomto rozhodnutí informovat zdravotnické zařízení, ve kterém k potratu došlo, a pohřbení smluvně zajistit u vybrané pohřební služby (zákonná lhůta se týká pouze sjednání pohřbení nikoli jeho samotné realizace).
V opačném případě jsou po uplynutí lhůty 96 hodin od potratu tyto jiné lidské pozůstatky hromadně zpopelněny v krematoriu.
Bližší informace můžete získat na našich internetových stránkách např. v tomto odkazu: http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat telefonicky po 17 hodině.
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
tel. 604 100 472
26. 11. 2018 22:54 hod
Dobrý den,
v 16. týdnu těhotenství mé ženy došlo k úmrtí plodu. Mohli byste mi, prosím, poradit, zda se v takovém případě nenarozené dítě pohřbívá, či ne? Nevím, jak se k tomu staví současná legislativa či nemocnice.
Děkuji!
M. H., 26. 11. 2018 10:16 hod
Paní Vališová,
dnes jsem vše potřebné domluvila s pohřební službou i oddělením patologie, všude byli velmi vstřícní.
I Vám děkuji za informace a podporu.
S pozdravem a přáním klidného dne E. B.
19. 9. 2018, 21:34hod
Dobrý večer, paní B.,
pohřební službu doporučuji oslovit co nejdříve, ideálně hned zítra ráno, a domluvit se s ní na způsobu pohřbení jiných lidských pozůstatků – zda kremací nebo uložením do hrobového místa.
Posílám Vám odkaz na text zákona o pohřebnictví, Vás se týká §5a, jiné lidské pozůstatky jsou definovány v pojmech v § 2 písm. b).
Pokud budete potřebovat zítra ještě poradit, můžete mne kontaktovat na mobil, ale mám zítra v úřední den několik jednání, tak neslibuji, že budu mít možnost telefon zvednout, případně napište sms, já se ozvu hned, jakmile to bude možné.
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
18. 9. 2018, 21:35 hod
Paní Vališová,
včera jsem posílala e-mailem žádost na třebíčskou patologii, prozatím se mi nikdo neozval, pravděpodobně tam zítra zavolám, pokud dopoledne nikdo neodepíše, ale mohla byste mi poradit, co by následovalo? Měli bychom patrně oslovit nějakou pohřební službu, která by zajistila převzetí a následnou kremaci, je to tak?
S pozdravem E. B., 18. 9. 2018, 21:13 hod
Paní Vališová,
před chvílí jsme spolu hovořily telefonicky – dnes jdu na revizi v třebíčské nemocnici kvůli zamlklému těhotenství.
Mohla byste mi prosím poslat nějaký vzor, jak žádat patologii o poskytnutí ostatků z revize? A jaký je následný průběh (vyzvednutí, domluva u pohřební služby, uložení, …)?
S pozdravem E. B., 14. 9. 2018, 10:34 hod
Milá paní B.,
zítra dopoledne si ještě zavoláme! -:)
V nemocnici se rozhodně na nic neptejte, pouze oznamte! Vy jste ta, která zná svá práva, a oni jsou povinni dodržovat zákon! Nemějteobavy, jsme dnes již po právní stránce v jiné situaci, než tomu bylo v ČR před loňským zářím.
Společně to zvládneme -:)!
A na nesmyslné sousloví „ekonomický pohřeb“ raději zapomeňte, nic takového právní řád ČR neobsahuje. To jen někteří podnikatelé v pohřebnictví klamou veřejnost -:).
Před uzavřením smlouvy s pohřební službou si nechte předložit cenovou kalkulaci od některých vybraných pohřebních služeb a ponechte si čas na rozmyšlenou pro výběr jedné z nich. V té chvíli už ale musíte vědět, jaké služby od ní požadujete a které nikoli.
Případnou kremaci si můžete sjednat sama přímo v krematoriu, není povinností vypravitele pohřbu objednávat tuto formu pohřbení prostřednictvím pohřební služby (již jsme o tom dnes hovořily…)…
Myslím na Vás…
J. Vališová 4. 10. 2018, 23:59 hod
Dobrý den paní Vališová,
mockrát děkuju za čas, který jste mi věnovala.
Snažila jsem psát příteli, o tom, že by bylo dobré, kdyby jeho máma věděla, že měla dalšího vnuka. Ale psal, že jeho máma ví, že spolu chodíme, ale že jsme čekali syna, který umřel, jí prý říkat nebude. Že by kvůli tomu nemohla pak spát, že její psychika na tom není dobře a tak.
Přítel vlastně neřekl nikomu z jeho rodiny, či přátel, že se mnou čeká dítě. Na druhou stranu, já to po konci 3. měsíce řekla v okruhu mých nejbližších. Dokonce se ani nesměl najednou vidět můj syn s jeho syny, protože by jim to mohl říct, že bude mít sourozence – což mě velmi bolelo.
Psala jsem mu, že na to nechci být sama, na to zařizování věcí kolem malého (synek ho spolu se mnou konečně pojmenoval, i příteli se to líbilo), ale dostala jsem jen argument, že on je v práci a já doma.
Ráda bych v tom cítila podporu, ale naopak cítím samotu, jak kdyby to bylo jen mé dítě a jen mě by záleželo na tom, co s ním bude, s jeho pozůstatky. A mam obavy, že když to nezařídím všechno, tak mi ho nemocnice nevydá. Bojím se, že si mě zase budou přehazovat jak horký brambor a bylo by tak fajn mít s sebou nějakou oporu.
Přijde mi, že přeci nemůže být den v práci důležitější než tohle.
Krematorium funguje, ale ekonomické pohřby se řeší výhradně přes pohřební službu.
V krematoriu je jakási kancelář pro prodej věnců, květin. Nevím, jestli mi tam dají informace.
Mám z toho obavy. Zkusím i zítra zavolat té paní z patologie a zjistit, jestli ví, že mi smějí vydat syna. Nevím, co dělat, pokud budou proti.
Přeji pěkný večer a děkuji, že děláte, co děláte. Ze všech lidí, se kterými jsem komunikovala, jste byla ta nejvlídnější.
S pozdravem
B., 4. 10. 2018, 20:26 hod
Zítra bych mohla volat klidně dopoledne nebo odpoledne od 3, podle vaší pracovní doby.
Nebo klidně napište mail, pokud by to pro vás bylo jednodušší.
Snažíme se právě s manželem zorientovat v tom, jak uspořádat pohřeb pro malé miminko. Děkuji, že nám v tom chcete pomoci.
Z., 10. 9. 2018, 12:48 hod
Dobrý den, paní Z.,
napište mi, prosím, telefonní číslo, zavolám Vám zítra po 17. hodině a vše objasním, pomohu.., Náš spolek není pohřební služba, ale nezisková organizace….
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z. s.
tel.:604 100 472
9. 9. 2018 21:48 hod
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli zařizujete i pohřby dětí zemřelých při porodu nebo krátce po něm..?
Čekáme miminko, které má vrozenou vadu neslučitelnou se životem. Za necelé dva měsíce je oficiální termín porodu a miminko zatím žije. Je možné, že se na krátkou chvilku i narodí živé. Ráda bych se tedy zeptala, jestli je možné se potom obrátit na vás nebo spíš na jinou pohřební službu.
Děkuji za odpověď,
M. Z., 9. 9. 2018, 21:38 hod
Dovoluji si přeposlat mail, jak odešel k primářce na patologii, chci, abyste věděla, jak komunikace probíhá, protože jste s námi „vtažená“ hodně moc a dodáváte mi sílu pokračovat, i když přichází pochybnosti, jestli to celé dokážeme:-)
děkuji moc
E. M., 7. 8. 2018, 22:59 hod
Děkuji moc,
jdu se pokusit „sesmolit“ mail pro paní primářku, hned ráno na 7.hod bychom chtěli vyrazit do pohřební služby, prosím držte nám palce a prosím o modlitbu, abychom se dobře domluvili.
Děkuji za Váš čas, moc si toho vážíme
E. a J. M., 7. 8. 2018, 22:30
Dobrý večer paní E.,
omlouvám se, že píši až nyní, dnes je od rána den intervencí….:-).
Zde posílám slíbený odkaz:
http://tobit.cz/modlitby/
a zde některé citace ze zákona o pohřebnictví:
- § 2
Vymezení základních pojmů
Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) tělem zemřelého mrtvé lidské tělo nebo jeho části do pohřbení, pokud není za podmínek stanovených zvláštním právním předpisempoužito pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům; tělem zemřelého je i tělo mrtvě narozeného dítěte,
b) jinými lidskými pozůstatky plod po potratu, včetně biologických zbytků potratu, není-li možné je od plodu oddělit, podle zvláštního právního předpisu; jiným lidským pozůstatkem je vždy plod po umělém přerušení těhotenství,
c) lidskými pozůstatky tělo zemřelého a jiné lidské pozůstatky,
o) identifikací jiných lidských pozůstatků písemné potvrzení poskytovatele zdravotních služeb o potratu obsahující údaje o stáří plodu v týdnech, je-li známo, jeho pohlaví, pokud ho lze určit, datum potratu, je-li známo, nebo datum ukončení těhotenství a jméno, popřípadě jména, a příjmení matky,
-§ 4a
(2) Otevřít hrob nebo hrobku na pohřebišti nebo provádět exhumaci je oprávněn pouze provozovatel pohřebiště nebo osoba uvedená v řádu pohřebiště podle § 19 odst. 2 písm. k) nebo provozovatel pohřební služby podle podmínek uvedených v řádu pohřebiště podle § 19 odst. 2 písm. l).
- § 5a
(1) Poskytovatel zdravotních služeb, v jehož zdravotnickém zařízení došlo k potratu nebo ukončení těhotenství na žádost ženy nebo ze zdravotních důvodů,
a) zajistí uložení jiných lidských pozůstatků pro účely jejich pohřbení po dobu 96 hodin od potratu nebo ukončení těhotenství; v takovém případě se pro účely tohoto zákona potrat nebo ukončení těhotenství považuje za takovou skutečnost, jako by šlo o úmrtí; § 4 odst. 4 a 5 se použijí přiměřeně,
b) vydá jiné lidské pozůstatky k pohřbení s identifikací jiných lidských pozůstatků na základě žádosti osoby uvedené v § 114 odst. 1 občanského zákoníku ve lhůtě podle písmene a).
zdroj:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-256
Jak vidíte, není v zákoně napsáno, že jiné lidské pozůstatky musí být vydány pouze provozovateli pohřebních služeb :-).
Podmínkou je, aby jejich vydání provázela identifikace JLP (tedy jakási náhrada Listu o prohlídce zemřelého (viz úvodní vymezení pojmů).
I když rozumím tomu, že se některým pohřebním službám moc nelíbíco největší zapojení rodiny, která pohřeb vypravuje, ale opravdu není povinností pracovníků patologie vydávat JLP pouze provozovatelům PS, ale mohou být vydány na základě žádosti osoby blízké. Navíc se lze stěží domnívat, že byste s nimi jako rodiče naložili způsobem odpírajícím dobrým mravům a tedy v rozporu s českým právním řádem.
Důležité je respektovat další ustanovení zákona o pohřebnictví, ať už se jedná o pietní zacházení s JLP, dodržení stanovených podmínek při jejich přepravě po pozemních komunikacích či zdržení se nevhodného jednání v areálu poskytovatele zdravotních služeb, které by se mohlo dotýkat mravního cítění pacientů či jejich blízkých, veřejnosti (pro vaši informaci hrozí v tomto případě pokuta ve výši až do 100 000 Kč).
Nápad Vašeho pana manžela s proutěným košíkem je úžasný!-:)
Kéž ho při jeho pouti s košíkem provází Duch sv. a láska našeho Pána nechť mu dodává sil na cestě za Vámi do kostela….
S přáním Božího požehnání do nastávajících dnů a v naději na naše brzké setkání
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
7. 8. 2018, 22:04 hod
Dobrý den a moc vám děkuji za rychlou odpověď,
manžel dnes zkontaktoval známého vlastnícího pohřební službu a ten vše vytelefonoval- takže to vypadá, že bychom měli být úspěšní (tělíčko dcery bylo právě v Brně po pitvě a myslím, že kdyby zavolal zítra, už by bylo pozdě:(.
Každopádně vám moc děkuji za nabídku pomoci i za vaše stránky, bez nich bych vůbec nevěděla, že je to možné. Dokonce i provozovatel pohřební služby nejprve tvrdil, že je to možné až po 24.týdnu těhotenství a nebyl obeznámen s daným zákonem. Pak naopak říkal, že jsme měli žádat do 24 hodin, ale naštěstí byl nakonec vstřícný, to jen uvádím pro ilustraci toho, že ani pracovníci v oboru nejsou obeznámeni- což vám asi říkat nemusím.
Každopádně držím nadále palce ve vaší záslužné práci- jen pro ilustraci jsem se na diskuzi rodičů se stejným osudem dočetla, jak to probíhá v Norsku, a máme ještě co dohánět.
S pozdravem a přáním pěkného dne,
P. T., 21. 6. 2018, 22:48 hod
Dobrý večer, paní T.,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na naši organizaci obracíte v této tíživé životní situaci.
Podle ustanovení § 5a) odst. 1 písm. b) zákona o pohřebnictví může ve lhůtě 96 hodin od potratu požádat některá z osob uvedených v § 114 odst. 1 občanského zákoníku zdravotnické zařízení, ve kterém k potratu došlo (ve Vašem případě tedy nemocnici v Kyjově), o vydání jiných lidských pozůstatků k pohřbení.
Doporučuji Vám ve stejné lhůtě, ideálně zítra, tj. v pátek 22. 6., sjednat pohřbení plodu, ať už do hrobu nebo hrobky na veřejném pohřebišti nebo zpopelnění v krematoriu, u Vámi vybrané pohřební služby.
Ráda Vám poskytnu případně bližší rady nejen pro sjednání pohřbení na tel. č. 604 100 472, předem se však omlouvám, pokud bych v pátek Vaše volání nepřijala z důvodu služební cesty (pracovního jednání). Kontaktovala bych Vás obratem, jakmile by to bylo možné. Zavolat můžete případně i dnes večer do 22 hod.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
21. 6. 2018, 21:20 hod
Dobrý den,
snažila jsem se to najít na vašem webu i jinde, ale neúspěšně, proto jsem se rozhodla obrátit přímo na vás. Předevčírem (19.6.2018) mi ve 14.tt. bylo ukončeno těhotenství a vyvolán potrat – holčička měla Edwardsuv syndrom. Rádi bychom ji pohřbili, vím o 96hodinové lhůtě, ale není mi jasné, na koho přímo se mám obrátit? Poslali ji na histologii do Brna, rodila jsem v nemocnici v Kyjově.
Děkuji za radu i za vaši záslužnou činnost a jsem s pozdravem,
P. T., 21. 6. 2018, 8:24 hod
Dobrý den,
děkuji Vám za Vaši zprávu obsahující zároveň i naději pro vaši rodinu.
Je dobře, že manželka může být doma…a že se tedy může naplňovat mé doporučení.
Dovolím si Vám pro případné budoucí dny však doporučit po zkušenostech mnoha rodičů raději Městskou nemocnici Ostrava (některé zkušenosti a pozitivní hodnocení jejich zdrav. personálu máme zveřejněny zde:
http://tobit.cz/napsali-jste-nam/ např. 2.2.2017, 16.9.2016 )
Děti, a to k údivu nemalého počtu „dospěláků“ tyto situace zvládají mnohem lépe, než by se mohlo zdát a dospělí před nimi nezřídka tyto věci zbytečně zatajují, aby je „uchránili“. Jak bláhové a zbytečně, je to přesně naopak…učinili jste velmi moudře a správně, když jste situaci popsali své dceři a povídali si…
Fotografie z křesťanského pohřbu plodu mnohem mladšího, kterého se účastnili i malí sourozenci, byla publikována v článku zde:
http://tobit.cz/uvaha-nad-hrobem-deti-zemrelych-pred-narozenim-2/ – v závěru.
Byl to velmi krásný a radostný obřad, najehož konci děti zcela spontánně sami brali do rukou hlínu, neb byla k dispozici jen jedna lopatka…. těžko se to v tak málo řádcích popisuje, aby to bylo výstižné, a nechci Vás v této nastalé situaci zatím ještě vést touto cestou.
Kněz Vám moudře radil a podtrhl tak i má slova směrem k Vám při našem telefonátu. Domácí prostředí nechť je Vám v tom nápomocno a kéž jste posilněni i přítomností Ducha sv.
Zůstávám v modlitbách v pokorné prosbě se slovy, jež jsou všem křesťanům známa, leč se velmi těžko a často bolestivě realizují v našem životě zde v časnosti:
Ne co já chci, ale Tvá vůle se staň, Pane….
Ano, jsme snad naladěni najednu vlnu a věřím, že se ještě uslyšíme, byť mne nachlazení
a nemoc momentálně „skolily“.
Napříč republikou se pozvolna rozrůstá jedna velká „Tobití“ rodina.
Z Jihlavy zdraví
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
23. 5. 2018, 23:10 hod
Dobrý den paní Vališová,
děkujeme za Vaši zprávu a podporu. Miminko dosud žije. Včera jsme po konzultaci s několika lékaři jeli po přijetí pomazání nemocných a přijetí Eucharistie (jednu hostii dostalo i miminko) jeli do FN Ostrava Poruba. Předtím jsme informaci o stavu miminka řekli nejstarší osmileté dceři, dozvěděla se, že je maminka těhotná (15.t), ale že miminko nemá plodovou vodu a pravděpodobně brzo zemře. Byla to dojemná situace pro nás všechny.
V nemocnici jsme měli obrovské štěstí na mladou lékařku že Slovenska, která rozuměla našemu postoji a zdálo se, že ho sdílí. Pak jsme se dozvěděli, že ona sama se setkala s případem, kdy plod, který se zdál také bez plodové vody dozrál až k řádnému porodu a dítě se narodilo zdravé. Říkala, že si asi trochu plodové vody udrželo kolem pusinky. Samozřejmě nám potvrdila pravděpodobnou prognózu. Objektivně se na situace tak, že žádná voda nebyla na ultrazvuku vidět, doporučila hospitalizaci a nasazení antibiotik do žíly. To jsme přijali. V manželčině krvi nebyly známky infekce. Není však možno odebrat vodu z vejce, aby se ověřila infekce tam. Pravděpodobně zítra manželku pustí domů s antibiotiky v tabletách. Je bez bolestí. Po týdnu se bude zjišťovat, jestli se případně nějaká voda objevila.
Je to necelých 72 hodin po odtoku plodové vody a čekáme. Kněz nám doporučil, abychom co nejvíce pozornosti teď věnovali miminku, které nevíme, jak dlouho ještě s námi bude. Že mu máme dávat najevo lásku, jako by bylo už narozeno, abychom s ním mluvili o velkých věcech, které bychom mu třeba říkali až za dlouho. Je to velmi intimní, ale myslím, že jste se snažila naladit se s námi na jednu vlnu.
Moc Vám děkuji za modlitbu a sounáležitost. Budeme dále ve spojení.
Přeji pěkný večer
M. P., 22. 5. 2018, 22:07 hod
Dobrý večer,
ano, pomohu Vám…
Na sjednání pohřbení máte čas 96 hodin od oznámení jeho narození (není to zákonná lhůta pro jeho pohřbení).
V této chvíli Vám však doporučuji, abyste si společně s partnerem, případně dalšími členy Vaši rodiny, dopřáli společné chvíle po jeho narození… Věřím, že Vám nemocnice v tomto ohledu vyjde vstříc a dopřeje Vám neomezeně dlouhou dobu dle Vašeho přání, potřeb. Je to velmi důležité pro přijetí ztráty dítěte nejen pro Vás.
Můžete mne případně kontaktovat telefonicky: 604 100 472.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
13. 3. 2018, 20:39 hod
Dobrý podvečer,
dnes našemu miminku přestalo bít srdíčko. Je staré 29 týdnů. Od dnešního večera se bude vyvolávat porod. Můžete mi, prosím, pomoci s přípravou pohřbu?
Děkuji,
K. R., 13. 3. 2018
Dobrý den,
v příloze posílám odpověď z nemocnice. O tom, kam dávají, popel nic nepíší. Chápu to tak, že nic na zpopelnění nezbylo, což se mi nechce zdát…
K. C., 12. 4. 2018, 15:38 hod
Žádost o informaci a sdělení zkušenosti
Vážená paní C.,
Obdrželi jsme Vaši korespondenci ze dne 5. 3. 2018, ve které žádáte podání informací o vydání pozůstatků zamlklého plodu a vyjadřujete nespokojenost s jednáním zdravotnického personálu na Gynekologicko-porodnické klinice (dále GPK) FN Brno. Vaše podání jsem postoupil k prošetření Oddělení interního auditu a kontroly, vyžádal jsem si stanovisko odpovědných vedoucích zaměstnanců a záznamy z Vaší zdravotnické dokumentace.
Dle záznamů ve zdravotnické dokumentace jste byla dne 16. 2. 2018 přijata na GPK k zákroku pro zamlklé těhotenství. Jednalo se o 10. Týden těhotenství při velikosti zamlklého plodu odpovídajícímu 6. týdnů gravidity. Revize byla provedena téhož dne bez komplikací. Materiál charakteru autolyzovaného plodového vejce s obaly byl kompletně zaslán k histologickému vyšetření. Předaný materiál byl kompletně zpracován pod číslem protokolu c. B 397/18, a to ve dvou blocích, které budou dle platných předpisů po dobu 10 let archivovány jako zdravotnická dokumentace. Žádný materiál z vyšetření, který by Vám bylo možné předat k pohřbení dle ust. § 5a zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví v platném znění, bohužel nezbyl.
K Vámi popsané komunikaci s personálem se zpětně těžko vyjadřuje. Dle sdělení sester jste se informovala na možnost vydání pozůstatků a bylo Vám sděleno, že sestra zavolá lékařku. Lékařka Vás informovala, že zamlklý plod je malý a bude celý zpracován.
Vážená paní, chápu Vaši bolest i citové vypětí a velmi mne mrzí vzájemné nepochopení a případné komunikační nedorozumění. Po prověření záznamů v dokumentaci jsem v jednání lékařů neshledal pochybení. Skutečnost sdělená lékařkou o velikosti plodového vejce byla potvrzena vedením Ústavu patologie. Věřím, že naše vysvětlení přijmete a postupem času Vaše trápení přebolí.
S pozdravem
MUDr. XXXXX XXXXX
Ředitel
Dobrý den,
v příloze posílám dopis, který přišel z nemocnice. Trochu mi přijde, že nepochopili, že je žádám, aby mi řekli, kde je popel z miminka, ale jinak se hodlají stížností zabývat…
K. C., 17. 3. 2018, 18:21 hod
V Brně dne 14. 3. 2018
Oznámení o přijetí stížnosti
Vážená paní C.,
Potvrzuji, že jsme dne 13. 3. 2018 obdrželi, prostřednictvím Oddělení právních věcí, Vaši korespondenci, ve které žádáte objasnění vydání ostatků zamlklého plodu a vyjadřujete nespokojenost s jednáním zdravotnického personálu na Gynekologicko-porodnické klinice FN Brno, pracoviště Obilní trh.
Stížnost jsme zaevidovali k šetření, z důvodu nutnosti vyjádření příslušných vedoucích zaměstnanců však nejsme schopni věc vyřídit v interní lhůtě 10 dnů. O výsledku šetření budete písemně informována nejpozději do 30 dnů ode dne přijetí stížnosti FN Brno na korespondenční adresu uvedenou ve Vaší stížnosti.
S pozdravem
JUDr. XXXXX XXXXXXXXX, MBA
Vedoucí Oddělení interního auditu a kontroly FN Brno
Dobrý den,
moc díky za veškerou Vaši podporu. Celkově mám dobrý pocit z toho, že dopis pošleme. Jakmile dostaneme odpověď, budu Vás informovat. Pokud by se dlouho nic nedělo (třeba víc než měsíc), budu Vás také informovat, abych se s Vámi poradila na dalším postupu.
Přeji brzké uzdravení a jsem s pozdravem
K. C., 8. 3. 2018, 8:51 hod
Fakultní nemocnice Brno
Vedení gynekologicko-porodnické kliniky na Obilním trhu
Jihlavská 20
625 00 BRNO
25.02.2018
Žádost o informaci + sdělení zkušeností
Vážené vedení gynekologicko-porodnické kliniky na Obilním trhu,
obracím se na Vás v souvislosti se svojí negativní zkušeností při hospitalizaci ve Vaší nemocnici.
V pátek dne 16. 2. 2018 jsem z důvodu zamlklého těhotenství nastoupila do Vaší nemocnice s vědomím současných zákonů a jistotou, že vše proběhne dle platné legislativy. Již při příjmu jsem se chtěla domluvit na tom, aby mi byly dle platné legislativy vydány k individuálnímu obřadu pozůstatky po potratu – našeho toužebně očekávaného děťátka, kterého jsme pojmenovali Valentin/Valentina. Bylo mi však řečeno, že přesně neví, jak to funguje, a že se mám domluvit s lékaři přímo na oddělení. Jedna ze zdravotních sester na příjmu mě ujišťovala, že to určitě dle platné legislativy jde, že se na tom určitě s lékaři domluvím.
Po nastoupení na oddělení jsem na lékařku dlouho čekala, protože již probíhaly zákroky. Po jejím následném příchodu po obědě jsem jí oznámila svůj požadavek vydání pozůstatků i to, že vím, že tato možnost existuje. Ona mi řekla, že to po nich nikdy nikdo nechtěl a že mi přijde říct. Potom mi na chodbě sdělila, že to není možné. Já jsem jí ale vysvětlovala, že to dle platné legislativy možné je, tak mi řekla, že to ještě zjistí. Za nedlouho za mnou přišla na pokoj a tam mi před přítomnými pacientkami řekla, že to bohužel možné není, protože zbytky ze zákroku rozkrájí a dají na sklíčka pro zjišťování cytologie. Takže jelikož je tělíčko malé, tak z něj nic nezbyde. Oponovala jsem, že mi mohou dát ty zbytky, které budou na sklíčkách. Na to mi řekla, že to není možné, protože to, co je na sklíčkách se něčím potírá a už nejde nic ze sklíčka získat. Dále mi řekla, že pokud trvám na tom, aby mi zbytky vydali, tak že musím opustit nemocnici. Ve stresu ze ztráty svého prvního děťátka, ve kterém jsem byla, jsem souhlasila se zákrokem. Nevím ani, zda někam do mé dokumentace lékařka poznamenala, že jsem žádala vydání zbytků našeho děťátka po potratu, když se mnou takto necitlivě jednala
Po zákroku jsem nebyla schopná nad ničím přemýšlet, jen jsem plakala ze ztráty našeho prvního dítěte. Po návratu domů jsem se snažila, aby můj psychický stav nebyl tak těžký, ale stavy smutku stále přicházely a přicházejí dosud. Dotazovala jsem se tehdy na pohřební službě, se kterou spolupracujete, jestli již řešili popel z ostatků miminek po pátečních zákrocích. Bylo mi řečeno, že nemocnice tuto pohřební službu oslovuje pouze u dětí od cca 24. týdne a to v takovém případě, kdy matka k tomu v nemocnici podepíše potřebný papír. Sdělili mi, že neví, co se děje s popelem ostatních zbytků po potratu.
Vzhledem k tomu, že mi nebylo umožněno vydání zbytků svého dítěte po potratu, žádám Vás touto cestou alespoň o sdělení místa na hřbitově, kam necháváte ukládat zpopelněné zbytky po potratech, a věřím, že napříště již Vaši zaměstnanci nebudou tak necitlivě přistupovat k pacientkám. Nepřeji žádné ženě, aby musela absolvovat podobnou situaci jako já ve Vaší nemocnici.
Předem děkuji za zaslání informace, kterou žádám a jsem s pozdravem
XXX XXXXXXXXXXX
Cesta naší dcery Františky byla provázena velkými komplikacemi během těhotenství, na svět přišla v 18. týdnu těhotenství, kdy po příjezdu sanitkou do nemocnice (Apolinář) jsem nakonec skončila pod narkózou. Až při následné návštěvě nemocnice, týden po potratu, mi bylo vysvětleno, proč to končilo tímto zákrokem. Postup lékařů jsem pochopila, nicméně si myslím, že je slušnost, aby po narkóze s pacientem mluvil sám lékař, který operaci vedl, popřípadě s manželem. Zvlášť když jde o úmrtí byť předčasně narozeného dítěte.
Po zákroku mluvila s manželem pouze sestra. Sdělila mu jen mimochodem, že to s největší pravděpodobností byla holčička. Myslím, že taková informace rodičům náleží a sdělovat ji jen tak mezi řečí není důstojné. Dostal informaci, že je možnost dítě pohřbít. Nicméně také podotkla, že vlastně nemůže mluvit o dítěti, že jde teprve o plod.
Se mnou jako pacientkou ten den také mluvila již pouze některá ze sester. Na pooperačním pokoji, když viděla mé slzy, se snažila se mnou komunikovat. Byla sice vidět snaha, nicméně mi vyprávěla o těžkostech postižených dětí, o tom, jak jsou na rodičích závislí, jak je to pro ně náročné, když rodiče zemřou a musí pak dožívat v ústavech. Na mou reakci, že jsou to přece taky lidé s právem na život odpověděla, že samozřejmě, ale dodala otázku: „Vy byste nechtěla zdravé dítě?“ Myslím, že zmiňovat odpověď není třeba.
Při propouštění jsme byli s manželem i téměř dvouletým synem přítomni rozhovoru se sestrou všichni jako rodina. Informace o možnosti pohřbu nám byly sděleny, ale ne kompletní. Dostali jsme formulář pro pohřební službu, o lhůtě 96 hodin od potratu však nepadlo ani slovo. Při rozloučení nám řekla, že máme krásné zdravé dítě, že máme být za něj rádi a že budeme mít další. Myslím, že takové věci jsem slyšet nepotřebovala. Dítě, o které jsme přišli, které se nám díky víře narodilo pro nebe, existuje, že ho nelze vynechat či přejít bez povšimnutí. Byla mi slušně nabídnuta i možnost psychologické pomoci.
Píšu to tak, jak mi to zůstalo v mysli. Měla-li bych to shrnout, lékaři a sestry se snažili chovat mile, nicméně po návratu domů a přemýšlení o všech těch událostech je evidentní, že forma sdělení se může tvářit mile, ale obsah je mnohem důležitější.
Zítra nás čeká pohřeb, nakonec budeme mít mši svatou v jednom z jihlavských kostelů a následně bude Františka uložena do hrobu. Tudíž všude s námi bude i její tělíčko. Jsem moc ráda, že jsem s Vámi mohla komunikovat. Nejen pro nás, ale i pro naše okolí je tato zkušenost velmi cenná. Děkujeme, že se tomuto tématu věnujete. Pokud budu mít někdy příležitost a možnost, ráda Vás podpořím.
P. K., 12. 2. 2018 21:25 hod
Dobrý den,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na náš spolek obracíte.
Nejprve bych Vás chtěla informovat o tom, že není zákonnou povinností lékařů informovat ženy a osoby blízké o možnosti individuálního pohřbení plodu po potratu. Tuto možnost umožňuje od září loňského roku novela zákona o pohřebnictví, na jejímž vzniku se spolek Tobit aktivně podílel.
Je mi líto, že Vám v pohřební službě poskytli nesprávné informace, tedy že máte nárok na pohřebné. To je totiž poskytováno pouze vypraviteli pohřbu mrtvě narozeného dítěte na základě jeho žádosti (ne automaticky), nikoli plodu po potratu. Pokud je žádost oprávněná, je vypraviteli pohřbu vyplacena částka 5 000 Kč, která není z jakéhokoli jiného důvodu krácena.
Mrzí mne, že jste nesprávně pochopila informace, které uvádíme na našich webových stránkách. Nikde se tam nedočtete o nároku na sociální dávku pohřebného za zajištění pohřbení plodu po potratu. Pokud jde o požadavky Úřadu práce, jsou na místě, tedy až na ten nešťastný úmrtní list, který se mrtvě narozenému dítěti samozřejmě nevystavuje…
Český právní řád v současnosti neumožňuje, na rozdíl např. od sousedního Německa, registrovat na matrice dobrovolně, nikoli povinně,plody po potratu, ale je to jeden z dalších cílů činnosti naší neziskové organizace do budoucích let.
Mrzí mě, že Vám nemohu poskytnout příznivější informace. Pokud jde o přístupy většiny lékařů k rodinám dětí s pravděpodobnou diagnózou Downův syndrom během těhotenství, přála bych si, obdobně jako Vy, aby už konečně doznaly zásadních změn. I já sama s nimi mám rovněž obdobnou osobní negativní zkušenost (před 16 lety).
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
8. 3. 2018 23:38 hod
Dobrý den,
nedávno jsem byla na potratu. O vydání dítěte v nemocnici jsem se musela sama od sebe zajímat a sama si vše vyjednat na patologii. Kdybych se nezeptala, myslím si, že by mi nikdo v nemocnici nenabídl možnost pohřbení svého dítěte. Komunikace se zaměstnancem na oddělení patologie už byla bez problémů. V mém případě se vlastně jednalo ještě o plod (20. týden těhotenství).
V současnosti žádám o pohřebné. Paní, s níž jsem na úřadu jednala, byla neznalá situace, nevěděla, jestli mám nárok na pohřebné v případě potratu, přestože jsem několik dní s ní o tom telefonicky mluvila. Věděla, že přijdu, a neinformovala se o tomto případu. Když jsem ji vysvětlila svoji situaci osobně, podívala se na mě tak pohrdavě a ponižujíce a otočila se na svoji kolegyni. Měla jsem pocit, že si obě o mě myslí, že jsem blázen, když chci důstojně pohřbít svoje potracené dítě a když chci žádat o pohřebné. Ve vyplnění žádosti mi naštěstí paní nebránila. Tehdy jsem ještě nevěděla jistě, že mám nárok na pohřebné. Pouze pán v pohřební službě mi řekl, že si můžu zažádat o pohřebné. Až když jsem našla Vaše webové stránky, tak ty mě v tom ujistily.
Po několika dnech jsem dostala dopis s tím, že musím dodat na úřad úmrtní list nebo potvrzení z matriky. Dopis byl podepsaný zřejmě nadřízenou té paní, s níž jsem předtím jednala. Jak je vidět, ta své vedoucí nevysvětlila moji situaci. Volala jsem tedy paní vedoucí a opět jí vysvětlila, že se jedná o potrat, a tak nemám žádný úmrtní list. Paní vedoucí mi řekla, že si mám zajít na matriku s lékařskou zprávu a přinést jí odtamtud potvrzení, jinak že mi nemůžou vyplatit pohřebné podle předpisů. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli je opravdu nutné mít potvrzení z matriky? Možná, že na matrice se nikdy nesetkali s tím, co řeším, a také se na mě budou divně dívat. Navíc lékařská zpráva je sice jediný doklad, který svědčí o mém potratu, ale je nutné jej ukazovat cizím úřednicím? Lékařská zpráva obsahuje moje osobní údaje – údaje o mém zdravotním stavu a rodinnou anamnézu. Je nutné evidovat dítě, které bylo potraceno, na matrice?
Na Vašich webových stránkách jsem našla, že nárok na pohřebné je i v případě potratu a odkazujete přitom na správní řád. Můžete mi, prosím, napsat, kde jsou přesně definované podmínky přidělení pohřebného v případě dítěte po potratu? Můžete mi, prosím, napsat přesný název správního řádu? Na internetu jsem nenašla tyto podmínky ani v zákoně o pohřebnictví ani v žádném správním řádě. Je někde přesně definováno, jak postupovat při žádání pohřebného po potratu?
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli mám nárok na celou částku pohřebného, tj. 5000 Kč.
Děkuji Vám předem za odpověď.
S pozdravem
J.C.
P.S.
Jsem ráda, že je někdo, kdo se zabývá důstojným pochováním dětí, které zemřely při potratu nebo se narodily mrtvé z jiných důvodů. Chtěla bych ještě dodat, že v mém případě mělo dítě Downův syndrom. Nelíbil se mi přístup většiny lékařů, s nimiž jsem se v této souvislosti setkala. Většina lékařů neměla pochopení pro ten lidský život, který jsem v sobě nosila, a okamžitě mě posílali na potrat. Kvůli tomu, že jsem si brala čas na rozmyšlenou, mě odsuzovali. Myslím si, že nad tímto přístupem lékařů v případě vrozených vad u dětí během těhotenství, by se společnost měla zamyslet a něco s tím udělat. Čili mělo by se více řešit nejenom pohřbívání těchto dětí, ale i přístup společnosti k těmto dětem již během těhotenství.
8. 3. 2018 14:03
Dobrý den, pane Kudlo,
český právní řád garantuje od 1. 9. 2017 důstojné zacházení i s jinými lidskými pozůstatky (plod po potratu, včetně biologických zbytků potratu, pokud je nelze od plodu oddělit), aniž by současně limitoval možnost jejich individuálního pohřbení týdnem gestačního stáří. (Z medicínského hlediska začíná fetální období po ukončení embryogeneze, tedy počátkem 10. týdne těhotenství, kdy je velikost plodu cca 3,5 cm.)
Díky novele zákona o pohřebnictví, na jejímž vzniku se spolek Tobit aktivně podílel, je nově stanovenou povinností poskytovatelů zdravotních služeb, v jejichž zdravotnických zařízeních k potratům dochází, upravit své vnitřní směrnice a postupy tak, aby respektovaly ustanovení § 5a) uvedeného zákona, které reflektuje právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života zakotvené v Článku 10 Listiny základních práv a svobod. Tedy aby bylo možné vydat jiné lidské pozůstatky k individuálnímu pohřbení, pokud o to během 96 hodin od potratu některá z osob uvedených v § 114 odst. 1 občanského zákoníku požádá.
Pojem jakési „rozumnosti“, kterou ve svém dotazu zmiňujete, je tedy ryze individuální záležitostí rodiny, stejně jako např. i způsob realizace odlučovacího rituálu, tolik důležitého pro přijetí ztráty dítěte.
Závěrem se omlouvám za nezvykle pozdní odpověď, která zůstala dlouho uložená v rozepsané poště. Jsem po úrazu v pracovní neschopnosti a v rámci svých možností upřednostňuji kontakt s pozůstalými rodiči, kteří se na náš spolek akutně obracejí s konkrétními žádostmi o radu a pomoc, před ryze obecnými dotazy.
Děkuji za pochopení.
S přáním požehnaných dnů
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
31. 1. 2018, 0:54 hod
Dobrý den,
měl bych na vás dotaz: V jakém minimálním týdnu od početí, či týdnu těhotenství je rozumné požadovat tělo potraceného plodu?
Děkuji za odpověď
Martin Kudla, administrátor farnosti Chlebovice
12. 1. 2018, 13:50 hod
Tak zde je to co se mi stalo:
Nejprve jsem šla na úřad práce, kde se vyřizuje vše ohledně zaměstnání, protože mi to poradili ti co pracuji na vrátnici na úřadě. Po té co jsem se dostavila na úřad práce a sdělila jim, že chci žádat o příspěvek na pohřebné, tak kromě toho, že se na mě paní co tam pracuje koukala jak na hloupou, řekla mi, že musím jít na úřad práce, kde se vyřizují dávky hmotné nouze, což je v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí.
Šla jsem teda na úřad práce, kde se vyřizují ty dávky a tam mi řekli, že nic takového neexistuje a nic takového se nedává, ale já ji tvrdila, že ano a tak mě poslali na magistrát.
Na magistrátu dole u informací mi tvrdili též, že nic takového neexistuje, ale když jsem řekla, že existuje, tak mě paní poslala někam do prvního nebo druhého patra, teď už nevím přesně, kde jsem narazila na úřednici, která mi opět řekla, že nic takového neexistuje, ale že se zeptá kolegů pro jistotu. Tak další dva úředníci co tam přišli, též tvrdili, že o ničem neví a ať jdu zpět na úřad práce.
Když jsem se vrátila na úřad práce a řekla jim, že mě posílají z magistrátu tak dole mě poslala do prvního patra a ať tam si to zařídím. Tak nakonec jsem našla to správné místo a s dcerkou jsme čekali až půjdeme na řadu. Jelikož dcera už byla taková protivná, protože si nás hodinu takhle prohazovali a lítali jsme jak blázni z úřadu na úřad, řekla jsem si, že se zeptám, alespoň paní co vyšla právě z té kanceláře, jestli tam jsem vůbec správně (byla zaměstnanec). Zastavila jsem tu paní a ptám se zařizuje se tu příspěvek na pohřebné? Kývla, že ano a zeptala se, jestli se může podívat na doklady od pohřební služby a RL tak jsem jí to ukázala. Řekla mi, ať počkám. Nechala nás na chodbě a ty doklady vzala sebou do kanceláře. Po dvou minutách vyšla, vzala si mě stranou, aby lidé co tam taky stali nic neslyšeli, vrátila mi doklady a říká mi : Je mi to líto, ale nemáte nárok na pohřebné vaše dcera se narodila mrtvá, musela by se narodit živá. Držte se.
Naštvala jsem se a pak jak jsme spolu mluvily po telefonu, tak po ukončení našeho hovoru jsem se tam vydala znovu, protože byla středa a měli do 17hodin, ale tentokrát jsem jim rovnou řekla, že chci formulář a poslali mě na podatelnu. Na podatelně neměli tušení co po nich chci a opět jsem se cítila jak kdybych je žádala o výherní čísla k loterii, ale tentokrát paní na podatelně i když se tvářila, že nic takového není, tak mě poslala za paní ředitelkou. Paní ředitelce jsem řekla, že chci žádat o pohřebné a ta hnedka mi dala formulář a společně jsme ho vyplnili a okopírovala si vše potřebné a formulář si nechala u sebe.
M. B. 1. 2. 2018 14:50 hod
Moc děkuji za odpověď. Zkusím to ještě jednou.
M. B., 30. 1. 2018, 22:30 hod
Paní M.,
každým podáním se musí správní orgán zabývat a v dané věci rozhodnout (viz správní řád). A platí to samozřejmě i u Vaší žádosti o pohřebné.
Postupujte, prosím, jak jsem uvedla v předchozím mailu a domáhejte se písemnýmpodáním svých ústavních práv. Nenechte se odradit momentální neprofesionalitou několika mála úředníků, jejich osobním selháním a pouze ústně vyřčenými slovy, která nejsou nadto zaznamenána v žádném protokolu. Jejich vypovídací hodnota je tak pouze na úrovni „jedna paní povídala“. (A že toho český národ umí napovídat nemálo… :-). )
K žádosti nemusíte přikládat kopii rodného listu Vaší dcery, ať už podání učiníte poštou nebo osobně na podatelně kontaktního místa ÚP ČR.
Vcelku rozumím tomu, že v tomto období truchlení nemáte sil na další vyčerpávající setkání s příslušnými zaměstnanci ÚP ČR, kteří s Vámi jednali, jak popisujete. Není to opravdu nutné. Nezbytnou přílohou žádosti jsou ale zmiňované kopie dokladů o pohřbení a faktur.
Správní orgány jsou povinny postupovat ve vzájemné součinnosti-úřady práce si narození mrtvého dítěte, a tedy i jeho rodné číslo, které do žádosti uvedete, ověřují na příslušné matrice.
Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory očekávejte nejpozději v zákonné lhůtě 30 dnů od podání žádosti (§ 67 až 71 správního řádu). Ve stejné lhůtě obdržíte i pohřebné ve výši 5 000 Kč.
Neváhejte mne popřípadě kontaktovat telefonicky. Ráda Vás budu, byť na dálku, řešením této opět nepříjemné situace provázet…..
Z Jihlavy srdečně
Ing. Jana Vališová
30. 1. 2018, 21:48 hod
Stalo se to včera a pohřeb jsem zařizovala já. Veškeré doklady rodný list + faktury od pohřební služby k tomu doklad o zpopelnění mám a měla jsem to u sebe během ani ne 5 minut mě vykázali s tím, že je to mrzí,ale nemám nárok. Nedostala jsem ani možnost se pořádně vyjádřit. Slušně mě poslali pryč.
M. B., 30. 1. 2018 18:13 hod
Dobrý den, paní M.,
s opětovným údivem čtu Vaše řádky a velmi mne mrzí, že máte v Ústeckém kraji opět negativní zkušenost s další institucí.
Pohřební služba Vám poskytla správné informace, shodné s těmi, které jsem Vám sdělovala již při našem telefonátu v listopadu 2017. Snad jen opakovaně upřesňuji, že o dávku pohřebného může žádat pouze vypravitel pohřbu, bez ohledu na to, zda je či není rodičem dítěte.
Postup úředníků Úřadu práce, kontaktního pracoviště v Ústí nad Labem, byl nesprávný a nesouladný s českým právním řádem. Máte plné právo si na něj stěžovat a požadovat omluvu – rádi Vám budeme v této věci nápomocni. Prosím, zapamatujte si datum a ideálně jméno (popis) osoby, která Vám uvedené informace sdělila.
Formulář žádosti o pohřebné je zveřejněn na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí – odkaz zde:
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.jsp?FN=Pohr140101106&CMD=EditForm&SSID=Bkn2do91~oyvZ~l.9vECxJQqEUbdEINL
Můžete jej vyplnit elektronicky a následně vytisknout a podepsat, nebo pouze vytisknout a vyplnit ručně. K žádosti je třeba doložit i kopii dokladu o pohřbení a kopii faktury za vypravení pohřbu.
Formulář Pohr140101106 Typ tiskopisu: 14 01 01 106 je sice konstruován zcela nevhodně vevztahu k nároku na pohřebné pro vypravitele pohřbu mrtvě narozeného dítěte, což je pouze dlouhodobou negativní „vizitkou“ gestora zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, tedy MPSV, ale v žádném případě nemění nic na platnosti jeho příslušných ustanovení (§ 47 až 49, § 54 odst. 3 písm. c)…..)
Úředníci na pobočkách Úřadu práce ČR jsou povinni znát příslušné právní předpisy, správní řád nevyjímaje. V žádném případě nemohou vypraviteli pohřbu mrtvě narozeného dítěte bránit realizovat podání žádosti o dávku státní sociální podpory – pohřebné. Podání můžete realizovat osobně na podatelně ÚP-doporučuji nechat si potvrdit kopii podané žádosti, poštou-raději zaslat doporučeně, anebo elektronickou formou (viz § 37 odst. 4 správního řádu).
Rozhodnutí tohoto správního orgánu Vám bude doručeno písemně a uvidíte, že jeho obsah bude odlišný od vyřčených slov úředníků, které jste popsala ve svém emailu, tedy pokud bude mít podání příslušné obsahové náležitosti, včetně nezbytných kopií dokladů.
Ráda Vám budu případně nápomocna s vyplněním ne zrovna přívětivého formuláře, byť pouze telefonicky.
Myslím na Vás!
Jana Vališová
30. 1. 2018, 18:00 hod
Dobrý den, prosím vás o radu. Na pohřební službě mi bylo řečeno, že jako matka a vypravitel dcerky mám nárok na příspěvek od úřadu práce (pohřebné). Včera jsem si to šla zařídit ze začátku mi tvrdili, že nic takového už dávno neexistuje a pak po mi nakonec řekli, že sice existuje,ale já nemám na ten příspěvek nárok, protože dcera se narodila mrtvá a ne živá, ale všude čtu příspěvky, které tvrdí, že nárok mám a tak by mě zajímalo jak to teda doopravdy je? Děkuji za odpověď.
M. B., 30. 1. 2018, 14:43 hod
Vážená paní Vališová,
opět Vás srdečně zdravím z Centra naděje a pomoci.
I díky Vašim, musím říct obdivuhodně pohotově poskytnutým informacím, jsme s paní situaci již vyřešily.
Chtěla bych Vám tedy moc poděkovat za Vaši pomoc a ochotu, o to více, byla-li poskytnuta, jak píšete, v ne zcela příznivém zdravotním stavu.
Vážíme si Vaší práce.
Přeji Vám za celý náš tým CENAP vše dobré, ať bolesti ustoupí a ve zdraví se Vám daří.
Pokud byste někdy potřebovala zase něco Vy od nás, určitě nás prosím neváhejte kontaktovat. Rády Vám odpovíme.
S pozdravem a vděčností zdraví
Jana Vaňková
11. 1. 2018, 12:35 hod
Ještě jednou dobrý den, paní Vaňková,
abych Vám mohla poskytnout relevantní odpověď ke konkrétnímu případu, je třeba „událost“, jak ji zmiňujete, nazvat skutečně narozením – k tomu i má původní odpověď obsahově směřovala.
Pokud v případě, který s námi konzultujete, nedošlo k ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů na žádost ženy, pak se rozhodně nejednalo o potrat, protože dítě vykazovalo, jak uvádíte, po narození známky života, byť zemřelo dříve než 24 hodin od porodu. Nevím, kdy k narození došlo, ale 96 hodin od oznámení úmrtí dítěte (je zaznamenáno ve zdravotnické dokumentaci) může některá z osob uvedená v § 114 odst. 1 občanského zákoníku vypravit dítěti pohřeb. Do 1 roku od pohřbení má vypravitel pohřbu nárok na sociální dávku pohřebného, o níž může požádat na Úřadu práce (nevyplácí se automaticky a neposuzuje se při ní výše příjmů žadatele). Pokud nikdo takový pohřeb nevypraví, zajistí pohřbení dítěte obec, na jejímž území k úmrtí dítěte došlo.
Definici potratu naleznete v zákoně o zdravotních službách anebo se s tímto pojmem můžete seznámit na našich internetových stránkách, ať již v sekci „Napsali jste nám“ nebo v mých publikovaných článcích, rozhovorech, které tam na webu naleznete též.
Možná by bylo vhodnější, kdyby paní kontaktovala přímo náš spolek.
Omlouvám se, že Vám nemohu momentálně věnovat více svého času, jsem po úrazu a píši Vám v bolestech…
Děkuji za pochopení
S pozdravem
Ing. Jana Vališová
8. 1: 2018, 15:53 hod
Dobrý den, paní Ing. Vališová,
moc Vám děkuji za tak rychlou odpověď a informace – opravdu jsou pro nás užitečné.
Dovolte, abychom se ale přeci jen, ještě pro jistotu, zeptali na doplnění, abychom pro paní určili opravdu správně. Pokud se událost (nenazveme-li to přímo narozením) stala ve 23. týdnu těhotenství, zda to spadá touto časovou hranici ještě pod potrat, nebo již narození? Též v souvislosti s tím, že miminko vážilo zmíněných 540 g a bylo dlouhé 29 cm.
Jenom ještě uvádíme, že porod v tuto dobu nenastal z rozhodnutí rodičů, tedy se nejednalo o dobrovolné ukončení těhotenství.
Nejsme si ale jisté, zda by se to zákonně označilo jako (spontánní) potrat, nebo již porod dítěte, právě skrze uvedené skutečnosti.
Děkuji Vám ještě jednou za Vaši ochotu a přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Jana Vaňková
8. 1. 2018, 15:11 hod
Dobrý den, paní Vaňková,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na náš spolek za Centrum naděje a pomoci obracíte.
K případu, který popisujete, se mohu vyjádřit jen v tom smyslu, že došlo-li k narození živého dítěte, které následně zemřelo, aniž by se jednalo o potrat (ať už spontánní či umělý dle zákona o umělém ukončení těhotenství – pozn. u potratu není rozhodující váha plodu, ale pouhá skutečnost, že se jedná o potrat nikoli o porod dítěte, což bývá rodiči dosti často zaměňováno a rovněž ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů považují za porod), tedy rodičům byl matrikou vystaven rodný list i úmrtní list dítěte, popřípadě pouze rodný list, neboť bylo ukončení těhotenství lékařem de lege artis posouzeno jako narození mrtvého dítěte, nesmí být dle českého právního řádu mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nesmí být přerušena nebo být kratší než 6 týdnů od porodu.
Pokud se tedy nejednalo o potrat dítěte, může lékař ženu uznat jako DPN až po uplynutí výše uvedené lhůty.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
8. 1. 2018, 11:03 hod
Dobrý den,
jsem sociální pracovnice Centra naděje a pomoci a chtěla bych se s Vámi poradit, zeptat se.
Řešíme zde jednu situaci, kdy se paní předčasně narodilo miminko a velmi krátce po narození zemřelo, nežilo ani 24 hodin. Narození bylo ve 23. týdnu (22+5), váha miminka 540 g a délka 29 cm.
Paní by nyní ráda zůstala na DPN, místo aby byla vedená na „mateřské dovolené“.
V dohledaných materiálech, v zákoně a příslušných dokumentech, jsme nalezli, že (omlouvám se za věcné vyjádření) by miminko spadalo pod definici „narozeného dítěte“, nikoli pod „potrat“. Proto se domníváme, že paní již dle zákona „přísluší“ mateřská dovolená i peněžitá pomoc v mateřství (podmínky nemocenského pojištění splňuje). Konkrétně, jak zákon „v souvislosti s porodem“ stanovuje, v délce 14 týdnů.
Protože jsme však nedohledali přímé vyjádření k této situaci, zákonnou definici potratu nebo brzkého úmrtí dítěte v souvislosti s nástupem na mateřskou dovolenou, chtěli jsme se ještě ujistit/zeptat u Vás. Zda třeba nemáte nějaké zkušenosti s podobnými situacemi a jejich řešeními?
Mockrát děkuji za případnou odpověď a za CENAP přeji vše dobré do Vaší práce.
S pozdravem
Jana Vaňková
Centrum naděje a pomoci z.s.
Brno, Vodní 13
Tel. 543 211 234
Mob. 731428333
www.cenap.cz
8. 1. 2018, 9:26 hod
Dobrý den,
dle ustanovení § 5a odst. 1 písm. b) zákona č. 256/2001 Sb. může osoba uvedená v § 114 odst. 1 občanského zákoníku požádat zdravotnické zařízení, ve kterém k potratu došlo, o vydání těchto jiných lidských pozůstatků k pohřbení.
Přesný vzor formuláře není legislativně stanoven, doporučuji požádat nemocnici písemnou formou, např. emailem.
Každá nemocnice v ČR má stanoveny vlastní interní postupy pro dodržení novelizovaného znění zákona o pohřebnictví, na jehož vzniku se spolek Tobit aktivně podílel, tedy každý poskytovatel zdravotních služeb definovaný v ustanovení § 4 odst. 3 zákona o pohřebnictví má od 1. 9. povinnost zajistit po dobu 96 hod od potratu individuální uložení těchto jiných lidských pozůstatků.
Souběžně s uzavřením příkazní smlouvy doporučuji výše uvedené osobě, která bude pohřbení sjednávat, informovat raději i příslušnou nemocnici (emailovou zprávou), u jakého provozovatele pohřební služby a kdy bylo pohřbení těchto jiných lidských pozůstatků smluvně sjednáno. Dle informací některých rodičů plodů po potratu, kteří našemu spolku své zkušenosti svěřili, se totiž stává, že např. pohřbení bylo v pátek u vybraného provozovatele pohřební služby smluvně ujednáno, avšak tomu nebyly následně v pondělí v nemocnici již pozůstatky k individuálnímu pohřbení na oddělení patologie vydány…
Další podobnější informace můžete nalézt také například v odkazu http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
S pozdravem
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
bylo nám bohužel diagnostikováno zamlklé těhotenství a příští týden jsem objednaná na revizi. Uvažujeme s manželem o tom, že bychom nechali miminko pohřbít, ale nemáme s tím žádné zkušenosti. Můžete nám prosím napsat, jaké náležitosti je třeba vyřídit a kam se případně v Brně obrátit, abychom mohli i takto malé miminko (10.tt.) nechat pohřbít (pravděpodobně by šlo o kremaci)?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den,
Z. G., 21. 12. 2017 15:30 hod
Vážená paní,
odpovědi na své otázky naleznete na našich internetových stránkách v sekci Aktuality – Články nebo http://tobit.cz/napsali-jste-nam/ anebo přímo v zákoně č. 256/2001 Sb.
Jsme nezisková organizace bez zaměstnanců s působností po celé České republice.
Veškerou činnost vykonáváme bez nároku na finanční odměnu mimo svá hlavní zaměstnání….
S přáním všeho dobrého
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
před pár měsíci mi krátce po porodu nečekaně zemřela dcera a od té doby (možná i proto, že jsme se s touto ztrátou s Boží pomocí dobře vyrovnali) se mi otevírá svět jiných žen, které také přišly o dítě, většinou z důvodu samovolného potratu v rané fázi těhotenství. Dozvěděla jsem se, že od září již je možné získat od zdravotnického zařízení lidské pozůstatky po potratu k pohřbení. Protože většina maminek o tom nic neví, a i třeba po letech si v sobě nesou bolest z toho, že své dítě nemohly pohřbít, ráda bych se o této možnosti dozvěděla podrobnější informace, abych případně mohla nějak pomoct, třeba až to časem někdo blízký bude potřebovat (ne že bych to někomu přála, ale být připraven považuju za důležité).
Hlavně by mě zajímalo:
1. Jak to konkrétně funguje v praxi, když dojde k potratu a budu chtít dítě pohřbít. V jakém pořadí je potřeba co zařídit, jak postupovat.
2. Jakým způsobem se řeší transport (pokud chci klasický pohřeb do země a ne kremaci) – ze zákona mi vyplývá, že je možné využít jen dopravní prostředek k tomu určený, tedy pohřební vůz. V takovém případě mi to teda ale příliš pietní nepřipadá, když si představím, že potracený plod je velký jen několik málo centimetrů. Popravdě mi to přijde spíš komické… jaké jsou v tomto ohledu možnosti?
3. Kde všude v republice pohřbíváte mrtvě narozená miminka, o které nemá nikdo zájem, kdo to financuje a zda jde o nadšené dobrovolníky, nebo zaměstnance atd. Zda a jak to funguje v Olomouci a blízkém okolí.
Velmi mě zaujalo to, čím se zabýváte, protože si myslím, že to v naší zemi nemá obdoby. Skláním se před tímto úsilím a přeji vám mnoho sil pro tuto mnohdy bolestnou, ale přesto věřím, že krásnou práci. Budu vděčná za vaše odpovědi.
Přeji vám požehnaný adventní čas.
J. L., 8. 12. 2017 14:43 hod
Paní M.,
omlouvám se, že reaguji až nyní, měli jsme jednání spolku Tobit.
Zároveň jsem volala několikrát do nemocnice, abych se pokusila zjednat nápravu.
Soucítím s Vámi a je mi líto, co se přihodilo a zároveň nepopírám údiv a zděšení, co jsou zdravotníci schopni Vám nesprávně říci, resp. po Vás vyžadovat souhlas jak naložit z Vaší princeznou. Na nic takového nemají právo.
Obvolala jsem před chvílí gynekologii v Ústecké nemocnici a snažila se kontaktovat někoho, kdo má službu na patologii, aby s tělem Vaší dcery prozatím nijak nenakládali.
Snažila jsem se, leč marně, ani na několik způsobů přes spojovatelku a různá jejich čísla včetně soukromých mobilů jsme nikoho na oddělení patologie nezastihli. Je tedy naděje, že by tělíčko Vaší dcery mohlo být ještě v tomto zdravotnickém zařízení a je tedy současně ještě i naděje, že by Vaše rodina mohla vypravit pohřeb.
Nechci Vás unavovat čtením, prosím zavolejte mi na tel. 604 100 472 po 19 hodině.
Hlavně ale napište vedení nemocnice a na oddělení patologie, že zajistíte pohřbení svého dítěte a že si vyzvednete List o prohlídce zemřelého určený vypraviteli pohřbu.
Jana Vališová
Moje miminko zemřelo před porodem ve 40.týdnu těhotenství. Když jsem ji porodila, už byla po smrti. Těhotenství se muselo ukončit ve 40+2 tt , protože ji přestalo bít srdíčko. Prakticky jsem nedostala žádné pořádné informace jako kam volat, kam se obrátit a podobně. Pouze jsem dostala pár základních informací jako, že musím jít na matriku a že mám 96 hodin na to oznámit nemocnici, jak si přeji naložit s ostatky mého miminka.
M.B., 25. 11. 2017, 10:01 hod
Dobrý den,
pro adekvátní zodpovězení vašeho dotazu není z Vašich řádek zřejmé, zda se jednalo o porod mrtvě narozeného dítěte či potrat (potratem je i umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů nebo z důvodu vrozených vývojových vad na žádost ženy, ačkoli tento lékařský výkon bývává často rodiči rovněž nazýván porodem), neuvedla jste ani bližší informace ohledně délky gestace či váhy plodu.
Pokud se jednalo o plod po potratu, mohu Vás odkázat na informace, které jsem poskytla nedávno některým rodinám, část z nich máme zveřejněné na našich internetových stránkách (např. odpověď ze dne 11. 10. 2017).
Došlo-li k narození mrtvého dítěte, má po uplynutí zákonné lhůty povinnost zajistit pohřbení těchto lidských pozůstatků obec, na jejímž území k narození mrtvého dítěte došlo, tedy pokud nastala situace, kdy se žádná fyzická nebo právnická osoba dobrovolně nestala vypravitelem pohřbu.
Dovolím si v návaznosti na obsah Vaší zprávy upozornit na několik důležitých aspektů:
- lhůta 96 hodin se počítá v případě mrtvě narozeného dítěte od okamžiku oznámení jeho narození (datace a čas je zapisován do zdravotní dokumentace matky), nikoli od jeho narození; pokud se provádí pitva, obdrží vypravitel pohřbu List o prohlídce zemřelého až po jejím provedení; u plodů po potratu běží počátek této lhůty od okamžiku potratu
- žádné zdravotnické zařízení v ČR nemá povinnost sdělovat svým pacientům, s kým uzavřelo jakýkoli smluvní vztah, stejně jako není povinností zdravotníků poskytovat pacientům právní rady
- během lhůty 96 hodin je třeba uzavřít příkazní smlouvu s pohřební službou (popřípadě i s provozovatelem krematoria, pokud vypravitel pohřbu nežádá u PS komplexní zajištění služeb), jejímž předmětem je zajištění pohřbení lidských pozůstatků (neznamená to tedy povinnost pohřbít lidské pozůstatky během této lhůty, pouze pohřbení sjednat), nikoli kontaktovat nemocnici
- pokud šlo ve Vašem případě o porod nikoli potrat, vypraví po uplynutí zákonné lhůty pohřeb příslušná obec, jejíž zaměstnanci Vám zajisté rádi sdělí číslo hrobového místa na veřejném pohřebišti, kam bude (popřípadě už je) urna se zpopelněnými ostatky uložena
- k Vašim posledním slovům si dovolím ještě doplnit, že urna se zpopelněnými ostatky není věci, neboť lidské pozůstatky ani ostatky nejsou předmětem vlastnictví (samozřejmě nejedná-li se pouze o urnu samotnou). Z povahy věci samé by tedy s nimi mělo býti zacházeno pietně a neměly by se stát ozdobou kredencí či vitrín našich domácností, ale své trvalé umístění by měly ideálně nalézt na důstojném místě, ideálně na veřejném pohřebišti…
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den.
Prosím Vás o radu nebo pomoc. Dne 20.11. jsem porodila mrtvou holčičku D. v Ústí nad Labem v Masarykově nemocnici. Nevím, zda máte s nimi smlouvu, protože mi to neřekli. Měla jsem 96 hodin na to kontaktovat nemocnici, ale jelikož dost truchlím a trápím se, nestihla jsem to do těch 96 hodin a uvědomila jsem si to až o pár hodin později a jelikož je noc tak už toho moc nevyřeším. Chci se zeptat jak postupovat teď? Chtěla bych svojí dceru nechat zpopelnit a vzít si urnu domů.
Děkuji s pozdravem
M.B., 25. 11. 2017 2:30 hod
Dobrý deň,
dnes sme pochovali našeho Mateja. Chceme sa vám poďakovať za vašu pomoc.
Ďakujeme.
K., 2. 11. 2017 14:37 hod
Dobré ráno, Paní Vališová,
Moc si vážím práce Tobitu, je to opravdu velká pomoc a podpora.
S úctou
V. R., 27. 10. 2017 9:49 hod
Dobrý den,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na naši organizaci obracíte v této nelehké životní situaci.
Úvodem bych Vás chtěla ujistit, že český právní řád nestanovuje povinnost pohřbít plod po potratu žehem, pokud k pohřbení má dojít na základě žádosti některé z osob uvedených v § 114 odst. 1 občanského zákoníku uplatněné u příslušného zdravotnického zařízení ve lhůtě stanovené zákonem o pohřebnictví (96 hodin od potratu). Díky novele tohoto zákona, na jejímž vzniku se spolek Tobit také aktivně podíle, účinné od 1. 9. 2017, se tedy rodiče již nemusí často úpěnlivě http://tobit.cz/rodice-vybojovali-po-deseti-dnech-pozustatky-sve-dcery-k-pietnimu-pohrbeni/ (a nezřídka s negativním výsledkem) dožadovat toho, aby vedení nemocnic respektovala jejich práva zakotvená v Listině základních práv a svobod a umožnila jim důstojně se rozloučit se svým dítětem zemřelým před narozením (viz např. zde: http://tobit.cz/kdyz-rozhoduji-gramy-rozhovor-predsdkyne-spolku-s-komentarem/) bez ohledu na to, v jakém týdnu těhotenství ustala srdeční činnost v těle matky.
Zmiňovaná novela změnila mimo jiné i zákon o zdravotních službách, což zajistilo podmínky pro pietní zacházení s těmito lidskými pozůstatky i tehdy, pokud o jejich vydání k pohřbení během 96 hodin od potratu nikdo z rodiny nepožádal (viz výše). Zatímco do konce letošního srpna byly tyto většinou likvidovány hromadným spálením společně např. s amputáty a dalším odpadem v režimu patologicko-anatomického odpadu, je nově zpopelňováno po uplynutí zmiňované lhůty 96 hodin v jedné rakvi pouze omezené množství plodů po potratu, tedy bez přítomnosti dalšího odpadu ze zdravotnictví. Ačkoli někteří jedinci tento způsob důstojného zacházení běžný v evropských demokratických zemích v ČR dlouhodobě znevažují již od průběhu tvorby novely zákona o pohřebnictví a rovněž se i v současnosti snaží negativně ovlivňovat veřejné mínění urážkami pozůstalých rodičů http://tobit.cz/wp-content/uploads/2014/10/Rekviem-za-zkumavku.pdf a pro toto negativní se vymezování se snaží hledat podporu i ze strany některých lékařů, přesvědčuji se týden za týdnem již druhý měsíc, jak důležitá a cenná věc se za tři roky intenzivní práce podařila. Ano, boj trval několik let, aly vybojovali jsme ho právě pro vás, kteří přicházíte po nás…J
Pro zajištění pohřbení můžete kontaktovat jakoukoli pohřební službu v ČR. Vzhledem k výši nákladů souvisejících s přepravou pozůstatků do místa pohřbení je vhodnější orientovat se na pohřební službu v lokalitě, kde máte v nájmu hrobové místo nebo kde zvažujete ho zřídit, pokud se rozhodnete pro pohřbení do země, což, jak z Vašich slov vyplývá. Při jejím výběru mohou napomoci i zkušenosti přátel či známých. Není také od věci vyžádat si předběžnou nabídku od několika provozovatelů a následně se rozhodnout, s jakou pohřební službou se smluvně na zajištění pohřbení dohodnete (firmy jsou dohledatelné na internetu). Na firmu, kterou uvádíte, jsme dosud neobdrželi žádné negativní hodnocení ze strany pozůstalých rodin. Poměřovat adekvátnost výše Vámi uváděné ceny bez znalostí konkrétních účtovaných položek, způsob pohřbení apod. nemohu, omlouvám se (finanční poradenství není náplní naší činnosti). Mohu Vám pouze sdělit, že cena za zajištění pohřbení opuštěných mrtvě narozených dětí registrovaných na matrice (žehem bez obřadu), kterým vypravovali pohřeb členové našeho spolku, nepřevýšila napříč CŘ částku Kč 5 000.
Pokud jde o Váš poslední dotaz týkající se možnosti pohřebného, mohu potvrdit, že jste od PS Pegas obdrželi pravdivé informace. O pohřebné může na Úřadu práce žádat pouze vypravitel pohřbu mrtvě narozeného dítěte registrovaného v Knize narození na příslušném matričním úřadu, nikoli plodu po potratu.
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
ráda bych se ujistila, že stále ještě není možné pohřbít 17ti týdenní plod jinak než žehem. Opačný případ bych přivítala. O mé mimi se stará pohř. služba Pegas, která mi byla doporučena v porodnici, a vše zařizuje moje maminka. Chci vědět, kolik normálně stojí takový obřad (řekli jí, že asi 7000 Kč) a jaký je přesně postup, abychom něco neprošvihli atd. Mimi mělo být včera na pitvě a pak ho mají snad předat do Pegasu. Děkuju předem za srozumitelné informace (vnímání mám trochu zhoršené…).
V.R., 25.10. 2017 9:18 hod
Dobrý den paní Vališová,
děkuji Vám za rychlou odpověď i Vaše rady.
Paní primářka patologie FN Motol, MUDr. Kodetová mi dnes telefonicky sdělila, že na vydání těla je pozdě, jelikož kremace již proběhla.
Přesto Vám děkuji za ochotu pomoct a jsem také ráda za existenci spolku Tobit. Doufám, že v budoucnu se všeobecné povědomí o Vašich aktivitách ještě víc rozšíří mezi veřejností. Je škoda, že o možnosti získání a pohřbení těla mrtvě narozeného dítěte či plodu nevědí zdravotníci a nenabídnou tuto možnost rodičům.
V mém smutku mi možná aspoň trochu pomůže návštěva společné hrobky na Vinohradském hřbitově a finanční příspěvek na aktivity spolku.
S pozdravem
D. F., 12. 10. 2017 14:38 hod
Dobrý večer, paní F.,
přijměte, prosím, úvodem moji účast v této pro Vás nelehké životní situaci.
Děkuji Vám za důvěru, se kterou se na naši organizaci obracíte, leč nevím, zda 10 dní po uplytutí zákonné lhůty (96 hodin od potratu), během níž mají rodiče od 1. 9. 2017 díky novele zákona o pohřebnictví, na jejímž vzniku se Tobit, z.s. aktivně podílel, bude ještě reálné zajistit individuální pohřbení vašeho dítěte…
Pokuste se, prosím, se svojí písemnou prosbou ihned kontaktovat oddělení patologie FN Motol mailem na:
patologie@fnmotol.cz
Doporučuji ráno ještě kontaktovat oddělení patologie raději také telefonicky – kontakty zde:
http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/spolecne-vysetrovaci-a-lecebne-slozky/ustav-patologie-a-molekularni-mediciny-uk-2lf-a-fn/vedeni-a-personal/, ačkoli Vám kladné vyřízení ze strany zdravotnického zařízení nejsem schopna garantovat. Neznám totiž interní směrnice tohoto zdravotnického zařízení, a tak netuším, v jakých časových intervalech zajišťují po uplynutí uvedené zákonné lhůty hromadné zpopelnění plodů po potratu, včetně biologických zbytků potratu, v krematoriu, jak jim to nově zákon o zdravotních službách ukládá (tedy již nikoli hromadné spálení veškerého anatomicko-patologického odpadu, včetně amputátů apod. ).
V této chvíli jste tedy plně odkázána jednak na jakýsi řekněme malý zázrak, kdy by ještě nebylo realizováno hromadné zpopelnění plodů po potratu postupem dle § 91 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, tedy odděleně od anatomicko-patologického odpadu, a kromě možných technických překážek ze strany nemocnice zároveň i na ochotu nemocnice Vašemu přání své dítě pohřbít vyhovět.
Velmi mne mrzí, že Vám nemohu dát nadějnější odpověď.
V případě naléhavosti mne můžete kontaktovat na tel. 604 100 472.
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
chtěla bych poprosit o pomoc.
Jsem po umělém přerušení těhotenství z důvodu vrozených vývojových vad, stáří plodu bylo 23+3, dne 27.9.2017 v pražské nemocnici Motol. Všechno se seběhlo tak rychle, že jsem vůbec nepřemýšlela o rozloučení a pohřbení miminka, vlastně jsem tuto myšlenku zavrhla s tím, že to jistě není možné a že to stejně již nemá žádný smysl. Později mne ale kromě jiného začalo trápit, že děťátko skončí na hromadě biologického odpadu. Bohužel až teď jsem našla na internetu Vaše stránky a dozvěděla jsem se o aktivitách Vašeho spolku. Budu Vám moc vděčná za radu, zda a případně jak by bylo ještě nyní, dva týdny po potratu, možné důstojně uložit ostatky těla mého dítěte.
Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem
D. F. 11. 10. 2017; 22:00 hod
Vážená paní Vališová,
chtěla bych Vám a celému Vašemu týmu touto cestou velmi poděkovat za vše, co v Tobitu děláte!
Osud si přál, abychom si s manželem touto životní zkouškou také prošli. Před necelým týdnem jsme ztratili ve 12. týdnu naše první děťátko, na které jsme toužebně několik let čekali. Těsně po potratu Vás manžel telefonicky kontaktoval s prosbou o radu, jak správně postupovat, abychom mohli naše děťátko, byť velmi maličké, pohřbít. Vše vypadalo nadějně, věděli jsme, že děťátko poslali na histol. vyšetření, takže je uloženo samostatně, v pohřební službě nás ujistili, že vše s nemocnicí vyřídí. Dnes jsme se ale dozvěděli, že po histologickém vyšetření z tělíčka už nic nezůstalo a není tedy co pohřbít…
Musím říct, že tato varianta mě v té situaci opravdu nenapadla. Hned jak jsem odcházela z nemocnice, vyslovila jsem před paní doktorkou naše přání děťátko pohřbít, ona ale bohužel vůbec nevěděla, zda to je možné, a odkázala nás na druhý den (den propuštění byl svátek) na sekretariát kliniky. Druhý den jsme pak telefonovali s Vámi a vyřizovali pohřební službu, kde nás ubezpečili, že v nemocnici už nemusíme nic řešit…
M. 3. 10. 2017; 11:56 hod
Dobrý den,
obracím se na vás s otázkou vztahující se k novele zákona o pohřebnictví, která by měla být v účinnosti od 1.9.2017. Nemůžu nikde dohledat, jak prakticky zařídit vydání lidských pozůstatků po potratu (revizi dělohy při zamlklém těhotenství)? Nevím, jak si to mám představit – přijdu do nemocnice na zákrok a řeknu, že chci ostatky vydat, dají mi k tomu nějaký papír a potom si je někde vyzvednu? Nebo si mám předem sepsat prohlášení? Můžu se spolehnout na to, že to bude opravdu možné, když je to v účinnosti takto krátce?
Moc děkuji za vaši případnou odpověď.
S pozdravem
A. H., 27. 9. 2017; 22:20 hod
Dobrý den, paní Vališová,
děkujeme za porozumění a čas, který jste nám věnovala. V pondělí začínáme zařizovat pohřeb na hřbitově. Shodli jsme se, že mít možnost za Viktorem kdykoli zajít, je pro nás důležité. Pomohla jste nám. Rádi se v případě potřeby ozveme.
R. a L. S., 24. 9. 2017, 11:44 hod
Dobrý den, paní Vališová,
ještě jednou bych vám chtěla poděkovat za vstřícnost a pomoc při jednání, které si velmi vážím.
Přála bych si, aby vás empatie a snaha o pomoc v těch nejtěžších chvílích nikdy neopustila, přestože si ani nedovedu představit jak náročné musí vaše zaměstnání (nebo spíš snad poslání) být.
J.T., 9. 8. 2017
Pěkný den,
děkuji za rady. V Motolské nemocnici byli na patologii velmi vstřícní a pomohli nám.
Srdečně
A. M., 14. 5. 2017; 17:07 hod
Dobrý den, paní M.,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na nás obracíte v této nelehké životní situaci.
Z Vašich řádků vyvozuji, že k pravděpodobně spontánnímu potratu došlo včera v nemocnici? Dle délky gestace Vaše dítě po opuštění dělohy nevážilo 500 g, což je rozhodující parametr pro posouzení, zda jde o potrat či o narození mrtvého dítěte. Potratem je rovněž ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů nebo z důvodu vrozené vývojové vady na žádost matky. Více o této problematice zde:
http://tobit.cz/kdyz-rozhoduji-gramy-rozhovor-predsdkyne-spolku-s-komentarem/
Česká legislativa zatím negarantuje rodičům respektování jejich lidských práv, tedy práva na rodinný život, k němuž patří i právo pohřbít své dítě bez ohledu na jeho gestační stáří a které zemřelo před svým narozením. Rodiče jsou tak stále ještě odkázáni na individuální přístup lékařů, kteří jim umožní rozloučit se s ním a pohřbít jej.
Podle zákona o zdravotních službách jsou pozůstatky Vašeho dítěte anatomicko-patologickým odpadem, který je nemocnice povinna likvidovat spálením ve spalovně, a pokud ji nemá, pak ve stejném režimu v krematoriu. Zároveň tento zákon lékařům nenařizuje, že tyto lidské pozůstatky dítěte nemohou být spáleny individuálně. Některé nemocnice již rodičům v této věci vycházejí vstříc a předají je pohřební službě, kterou si rodiče vybrali.
I když už od potratu uplynulo hodně hodin, je stále naděje, že Vašemu přání lékaři vyhoví. Důležité je, aby zůstaly nadále individuálně zachovány, aby byly identifikovatelné, tedy aby nebyly „přesunuty“ mezi patologicko-anatomický odpad.
Domnívám se, že onu informaci Vám pravděpodobně poskytl lékař gynekolog, o vydání pozůstatků pohřební službě rozhoduje vedení nemocnice, resp. oddělení patologie.
Zřejmě jste byla nebo stále ještě jste hospitalizovaná ve zdravotnickém zařízení, kde se dosud s přáním rodičů o pietní zacházení s pozůstatky jejich potraceného dítěte nesetkali nebo setkali a nevyhověli jim s alibistickým odkazem na zákon o zdravotních službách, nevím….
Doporučuji Vám kontaktovat oddělení patologie a požádat je, aby pozůstatky Všeho dítěte vydali pohřební službě k pohřbení. V administrativních úkonech v souladu se zákonem v této záležitosti by lékařům na patologii mohli být nápomocni např. jejich kolegové z patologie v Městské nemocnice Ostrava, s níž má náš spolek smlouvu o spolupráci. Toto zdravotnické zařízení vychází rodičům v situacích obdobné té Vaší již nějaký ten čas vstříc. Někteří se s námi podělili o své zkušenosti – můžete se s nimi seznámit zde (jsou tam i zkušenosti rodičů po ztrátě dítěte z jiných nemocnic):
http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
např. z 2.2.2017, 23.3.2017 aj.
Věřím, že Vám lékaři v nemocnici vyjdou vstříc. Pokud byste potřebovala ještě nějakou informaci či radu,neváhejte mne kontaktovat.
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
Pěkný den,
včera mi diagnostikovali potrat. Manžel i já bychom chtěli pozůstatky důstojně uložit, ale lékař nám nedokázal říct, bude-li to možné. Jaké máme, prosím, možnosti?
A. M., 14. 5. 2017; 9:56 hod
Dobrý den, paní Vališová,
moc Vám děkuji za obě zprávy a cenné informace. Nevím, zda bude v silách sestry a jejího manžela cestovat do jiné nemocnice, ale každopádně nachystáme žádost, tak aby bylo možné miminko pohřbít.
V úctě a s díky
J. M. , 29. 4. 2017; 16:06 hod
Dobrý den, pane M.,
děkuji Vám za důvěru, s níž se na nás v této věci obracíte.
Je moc dobře, že v této nelehké situaci není Vaše sestra sama, že může vnímat podporu rodiny. To je pro ženy velmi důležité, nad všechny podklady světa…
Zmiňujete pravděpodobnost „odsátí“ plodu, o kterém informoval sestru lékař. Domnívám se, že došlo k zamlklému těhotenství, po kterém sestra podstoupí pravděpodobně revizi dělohy – kyretáž (částečné odstranění děložní sliznice), při níž dojde k vyčištění děložní dutiny….mohu-li doporučit, na techniku provedení zákroku lékařem bych se v této chvíli nesoustřeďovala.
Z Vašich řádků není patrno, zda si vaše rodina přeje rozloučení s dítětem, individuální pohřbení, ale vzhledem k tomu, že se na nás obracíte, dovozuji, že ano.
V současnosti je stále tato situace žen (rodičů nejmenších z nás) skutečně odvislá od individuálního přístupu lékařů, zda jim pohřbení lidských pozůstatků (jejich potomka) po potratu umožní.
Zmiňujete-li nemocnici VFN Praha, kam se k hospitalizaci Vaše sestra rozhodla nastoupit 2.5., nemohu Vám, žel, po zkušenostech uplynulých měsíců momentálně na 100% zaručit, že její přání bude v tomto zdravotnickém zařízení vyslyšeno a lékařem, který bude mít zrovna na oddělení gynekologie službu akceptováno, a to i přesto, že máme s uvedenou nemocnicí uzavřenu smlouvu o spolupráci. O změně jejího obsahu nyní s nemocnicí jednám právě i na základě zkušeností z dob minulých.
Donedávna nutila tato nemocnice rodičky vyplňovat formulář, o jehož existenci jsem neměla vůbec tušení, jehož obsah nebyl v souladu s českým právním řádem, způsoboval zbytečná traumata rodičům a v neposlední řadě poškozoval i Tobit… V dobách, kdy jsem tuto nemocnici chválila a uváděla všude, že je naší „Tobití“ nemocnicí, tedy nemocnicí, která vždy vstřícně rodičům v těchto situacích vyhoví v domnění, že vše funguje jak má, netušila jsem, jaká je realita, kterou se nyní pokouším změnit, napravit. Po kladných případech mne velmi mrzí ty negativní zkušenosti, kterými si rodiče v situaci obdobné té Vaší sestry v této nemocnici prošly vzhledem k tomu, že si erudice odborné profesionality lékařů po „technické stránce“ velmi vážím, a to nikoli pouze já. A neméně mne mrzí i nepravdy, které rodičům předává vrchní sestra o vypovězení smlouvy s naší organizací…Přestože se např. počátkem letošního roku jedněm rodičům díky neúnavnosti otce dítěte podařilo své právo vybojovat, byl to boj velmi vysilující, energie, kterou v něm musel argumentačně směrem k neoblomnému personálu po konzultaci se mnou vydat, přetnula nevybíravě důležitý moment počátku truchlení, jak sám konstatoval….. Žel mi i přes příslib své svědectví neposkytl písemně, ačkoli jsem jako každé rodině slíbila anonymitu, kterou v Tobitu striktně respektujeme, prosadit změnu přístupu by bylo trochu snazší. Na paměti mám např. i jiný případ ženy, k mému údivu lékařky (!), které zde vloni nevyhověli…. Je to velmi paradoxní, protože paní primářka patologie je velmi vstřícná a těmto situacím velmi nakloněna, moc si jí vážím, žel to základní rozhodování se odehrává právě na gynekologii…
Pokud by se Vaše sestra rozhodla k hospitalizaci v jiné nemocnici, mohu Vám 100% garantovat, že jejímu přání vyhoví zcela jistě v Městské nemocnici Ostrava, s níž máme smlouvu (zkušenosti rodičů, kteří do tohoto města vážili cestu, ačkoli v něm nebydlí např. zde v odkazu http://tobit.cz/napsali-jste-nam/ – např. ze dne 2.2.2017, 16.9.2016, ), nebo třeba v nemocnici v Novém Městě na Moravě, se kterou sice smlouvu nemáme, ale je to nemocnice, která kdysi sama oslovila nás, protože se snažila vyhovět přání rodičů a kde vyšli nejednou vstříc rodičům i ve velmi raném stadiu těhotenství – viz např. krátce včetně fota z pohřbu v závěru mého článku zde: http://tobit.cz/uvaha-nad-hrobem-deti-zemrelych-pred-narozenim-2/.
Upřímně Vaší sestře doporučuji zvážit místo hospitalizace, je to její právo…..
Při příjmu a ještě před podpisem hospitalizace doporučuji lékaři sdělit, že si rodiče přejí pietní zacházení s plodem a předat písemnou žádost matky (rodičů), aby bylo po lékařském zákroku s pozůstatky dítěte, a to včetně zbytků po potratu, zacházeno způsobem, který neznemožní jeho pohřbení, tedy aby se tyto lidské pozůstatky nestaly součástí dalšího patologicko-anatomického odpadu, což by nevratně znamenalo jejich hromadné spálení a definitivně by se rozplynula možnost jejich individuálního pohřbení.
Pokud by toto odmítl Vaší sestře lékař písemně potvrdit, doporučuji hospitalizaci v tomto zdravotnickém zařízení odmítnout a obrátit se na jiné zdravotnické zařízení (kromě zmiňovaných nemocnic by jí mohli vyhovět např. i v nemocnici Milosrdných bratří v Brně, nedávno tak opakovaně postupovali lékaři také ve VFN Brno-Bohunice, ačkoli s touto nemocnicí smlouvu uzavřenou náš spolek nemá, jak nás po Tobitích intervencích zpětně rodiny informovaly….)
Ideální řešením by bylo, aby sestru k příjmu doprovázel otec dítěte nebo někdo z rodiny, který by jí v této argumentaci podpořil či zastoupil při případné komunikaci s právním oddělením. Ženy většinou nemají v těchto chvílích příliš sil „bojovat“ s argumenty lékařů, na některé silně působí „efekt bílých plášťů“, jejich mysl logicky více směřuje k dítěti, k nastalé situaci a až po zákroku, někdy až po několika týdnech své „slabosti“ litují a jejich dny provázejí výčitky, že měly být více aktivní….
Navzdory zkušenostem některých rodičů, které jsem popsala, si velmi přeji, aby vaše rodina nemusela podstupovat martýrium handrkování se o pozůstatky dítěte…toto své přání vkládám do modliteb…
Máte-li ještě nějaké upřesňující dotazy, neváhejte mne kontaktovat.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o radu. Sestra se tento pátek 28. 4. dozvěděla o zastavení srdce svého cca 9 týdenního miminka. V úterý 2. 5. má nastoupit do porodnice u Apolináře k zákroku, kterým bude tělo miminka pravděpodobně odsáto. Na dotaz k možnosti převzetí těla miminka lékař nedovedl odpovědět a odkázal na právní oddělení. Z Vašich stránek jsme pochopili, že při váze do 500g zatím záleží pouze na individuálním přístupu lékaře. Děkuji předem za jakoukoliv radu nebo odkaz na další zdroj informací.
S pozdravem
J.M., 29. 4. 2017; 06:54 hod.
Hezký den paní Vališová,
děkuji Vám za podporu.
Na základě odkazu na Vaše stránky jsem zkontaktovala FN Brno, kde nám vyjdou vstříc, tělíčko vydají pohřební službě na základě žádosti.
Děláte velmi záslužnou činnost, až budu schopná, určitě Tobit.cz dále doporučím a podpořím.
L. D. , 23. 3. 2017
Dobrý večer, paní D.,
přijměte, prosím, moji účast v této Vaší nelehké životní situaci.
K Vašemu dotazu ohledně možnosti vydání pozůstatků Vašeho dítěte k pohřbení sděluji, že navzdory Vašemu právu na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života zakotvenému v Článku 10 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku ČR je v současnosti postup zdravotníků při zacházení s plody po potratu odvislý jen na jejich individuálním empatickém přístupu k rodičům těchto nejmenších z nás.
Napravit tuto situaci je jedním z cílů novely zákona o pohřebnictví, která mění mimo jiné i zákon o zdravotních službách, a je momentálně pojednávána v Poslanecké sněmovně.
Doporučuji Vám vyjádřit své přání vedení FN Bohunice písemně ještě před zahájením Vaší hospitalizace. Pokud by Vám nemocnice nechtěla vyjít vstříc a garantovat splnění Vašeho přání umožnit individuální pohřbení pozůstatků Vašeho dítěte, doporučuji Vám obrátit se s odvoláním na spolek Tobit na Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, která je naší smluvní nemocnicí, kde by Vašemu přání měli vyhovět.
Pokud byste potřebovala poradit např. s formulací dopisu vedení nemocnice a oddělení patologie, neváhejte se na nás obrátit.
Inspirovat se při tvorbě textu dopisu můžete také např. zkušenostmi rodičů, kteří se v podobné situaci ve FN Brno-Bohunice již ocitli, ať již při komunikaci pouze s oddělením patologie, kam byly pozůstatky plodu po potratu zaslány z jiné nemocnice, tak i přímo po hospitalizaci matky ve FN Brno – některé jsme zveřejnili na našich webových stránkách: http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
viz například dopis rodičů P. a Z. H. ze dne 16. 4. 2015
Jsme připraveni zodpovědět Vám případné další otázky.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová, předsedkyně Tobit, z.s.
Hezký den,
chtěla bych Vás požádat o pomoc.
V 16. týdnu se u mě zjistilo zamlklé těhotenství, momentálně vyčkávám v domácím prostředí na samovolný potrat, ale pokud nenastane, jsem na pondělí objednaná na příjmovou ambulanci v Brně Bohunicích.
Miminko mělo zřejmě genetickou vadu, proto je potřeba ho vyšetřit na patologii.
Jaká je legislativa a možnost vydání tělíčka v pohřbu?
Děkuji
L. D., 22. 3. 2017
Vážená paní Vališová,
zdravím a žádám, zda by jste si mohla přečíst můj dopis a zaujmout nějaké stanovisko k situaci, která nastala v naší rodině, protože Já si nevím rady a všichni v rodině už jsme psychicky velmi vysílení.
Moje dcera se rozhodla ukončit těhotenství z důvodu těžkého poškození plodu, které bylo zjištěno až na čtvrté genetické prohlídce, která byla fakticky označená jako banální. Dcera na ní přesto šla, jen aby si nemusela vyčítat, že něco zanedbala. Zřejmě zde ale zanedbal něco někdo jiný a tím se spustila mašinérie, která nás všechny silně psychicky vyčerpává. Oslovili jsme tedy Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, zda by zákrok provedla. Dceru jsem přivezla 22. 2. 2017 na příjem a byly sepsány přijímací papíry.
Nechtěla jsem nic zanedbat a být dostatečně o všem informována a proto jsem se narovinu zeptala, co udělají s plodem, který dcera nedonošený potratí. Bylo mi vysvětleno, že je to sice smutné, ale že toto odchází s amputáty do spalovny. Toto mě uvedlo do klidu, protože Vám možná budu připadat jako hyena, ale takto si to dcera přála, protože chtěla tuto velice smutnou životní zkušenost ukončit bez nějakých dalších peripetií, jako je vystavování rodného čísla, výprava pohřbu obdržení kartičky ze zdravotní pojišťovny nebo dokonce odkazy, kde se dá koupit nejlepší dětská výživa apod. Tím by se její rána neustále oživovala. To na vysvětlenou.
Jenže vše se ale nakonec odbývalo jinak. 23. 2. ráno dostala dcera první čípek na vyvolání, epidurál, kapačku a dávku sedativ a čekaly jsme. Nic se ale nedělo jako u většiny případů a čípek zabral až asi čtvrtý v řadě. To už jsem v nemocnici s ní nebyla, protože se dcera během dne vlivem sedativ (lexaurin) snažila trochu spát a poslala mě domů. Před tím jsem se ale zeptala sestry proč ty uklidňující léky a bylo mi odpovězeno, že to proto, když už je situace tak smutná pro takové případy, tak aby žena aspoň netrpěla. Šla jsem tedy v klidu domů a čekala. Ráno mi dcera s pláčem a chvějícím se hlasem volala, že měla 3 hodiny silné bolesti, ale sestra jí odbyla s tím, že anesteziolog spí, že s ní sestra odmítla jít na toaletu a do koupelny i když jí žádala, že cítí průjem a nutně potřebuje. Nakonec jí samozřejmě doprovodila, ale protože byl ze sestry cítit cigaretový kouř, bylo její chování snadno vysvětlitelné. Nevadí, jsme jen lidi. Poté dcera sestru opět „otravovala“, s tím, že už je „to tady“. Sestra usoudila, že je ještě dost času, ale že tedy dojde pro paní doktorku. Neodešla. Přišel velký tlak a bylo to venku. Že dcera zahlédla, co neměla, je sice velmi neomluvitelné, ale pořád ještě se to dá pochopit. Co ale nechápu je, že jak to, že již cestou ze sálu!!! byl dceři předložen jakýsi formulář, který je nutné ihned podepsat, protože se ihned odesílá a že je to běžná rutina. Toto se odehrálo v 1 hodinu ráno! Dcera plakala a prosila,a ť jí zmíněný doklad dají na pokoj, že si to nejprve přečte, protože leží na vozíku, nevidí na to a neví, co má vlastně podepsat. Toto jí nebylo umožněno. A pod v podstatě psychickým nátlakem několika lidí tedy formulář podepsala. Ráno jsem tedy okamžitě spěchala do nemocnice a žádala nahlédnout do toho, co vlastně dcera podepsala. Přes různé výmluvy typu, že už je to kdesi v kartotéce a pod. mi byl doklad ukázán a já s hrůzou zjistila, že je to formulář pro matriku. Zkopírovat mi ho ovšem odmítli, protože nemají na oddělení kopírku. Při rozhovoru s lékařkou jsem vyslechla, že pokud má plod 500 gramů, je považován z právnického hlediska za člověka a že jednali správně. Plod po vyjmutí vážil 590gramů a měřil 30cm. Vše se dočtete v přiložených dokumentech. Lékařka řekla, že 500gramů je jedno ze šesti kritérií, podle kterých se toto posuzuje. Ostatních 5 kriterií mi ale odmítla sdělit. Já jsem ale přesvědčena, že stejnou váhu v posuzování má i 24. týden těhotenství, což nebyl náš případ (23+2). Na mou otázku, proč nenechali dceru si v klidu přečíst co podepisuje, mi bylo sděleno, že je svéprávná a že nebyla pod vlivem omamných léků. Já tvrdím, že byla pod vlivem léků, nebylo jí umožněno seznámit se s tím, co podepisuje a že bylo využito její silné citové nevyváženosti, těžké životní situace a silných negativních emocí, které v té chvíli prožívala. Stalo se tedy, co se stát asi nemělo a já se začala zabývat dalším papírem, který dcera dostala do ruky a sice „INFORMACE PRO RODIČE MRTVĚ NAROZENÝCH DĚTÍ“ a začala tedy shánět pohřební službu, se kterou budu dál jednat (informační papír vám v příloze zasílám). Mezi tím jsem se snažila oslovit ombudsmana, ale než jsem zjistila jeho telefonní číslo, dozvěděla jsem se, že o případu už ví, protože ho kontaktoval už nemocniční personál. Další otázka je nasnadě proč to dělali, když jsou si jisti, že jednají v souladu s právním řádem? Zašla jsem tedy aspoň za jeho zástupkyní, protože ten den on nebyl v kanceláři přítomen a snažila jsem se s její pomocí nějak situaci řešit. Jediné, co jsem se dověděla bylo, že si mám zavolat na matriku. Na to nepotřebuji moc nadprůměrné inteligence, protože číst umím i sama a tak jsem jí požádala, aby mi tam zavolala aspoň sama, protože není úřední den a mě tam telefon nikdo nezvedá. Takže pomoc z její strany byla na bodu mrazu, protože jí ten telefon taky nikdo nezvedl a tím pádem nemůže pro nás nic udělat. 24. 2. ráno jsem přišla pro dceru, protože byla propuštěna z nemocnice. Čekala jsem až lékař vypíše propouštěcí zprávu a předpokládala, že obdržíme i list o prohlídce zemřelého. Lékař mi ale vysvětlil, že nic takové nevydávají a já jsem žádala odpověď na celkem logickou otázku: Pokud se nejednalo o výkon ukončení těhotenství, ale o porod mrtvého dítěte, které je potřeba zapsat na matrice, proč není nikdo schopen mi vydat list o prohlídce zemřelého, který je potřeba k vypravení pohřbu? V současné chvíli jsem pod velkým tlakem a nevím jak se zachovat. Oslovit pohřební službu nebo čekat až obec, v tomto případě Ústí nad Labem nechá plod spálit na vlastní útraty a po mě pak požadovat neúměrně vysokou fakturu? Mám oslovit patologii, dřív než patologie osloví svou, nějakým způsobem !“spřízněnou“ pohřební službu? V čem je v takové případě zakopaný pes? Nutí mě to stále si pokládat otázku. Profituje snad nemocnice na takových případech? Nedokážu myslet na nic jiného a jsem nucena denně jíst léky na uklidnění a léky na snížení krevního tlaku, protože i já mám své zdravotní potíže. Někdo z nás ale musí situaci nějak řešit. Dcera je psychicky a emocionálně sama velmi zatížená a proto se snažím jí z celé záležitosti vynechat a ostatní členové rodiny jsou celým tímto stavem těžce zdrceni a pomalu se snaží sami sobě vysvětlit proč se toto děje a jaký to má vlastně všechno účel. Pro úplnost na závěr bych jen uvedla, že kromě propouštěcích papírů jsme nedostali zpět žádné doklady, které jsme do nemocnice přivezli, přesto že byly všechny uloženy v jedněch deskách. Požádala jsem lékaře ať nám je vrátí. Chvíli se tedy hledaly a našel se pouze list z vyšetření Genetu v Liberci a z Genetu v Praze. Zprávy z Motolské nemocnice, které jsme jim odevzdali, jsme už bohužel zpět nedostali .
Děkuji za každou pomoc.
Jana Valentová
25. 2. 2017
18. 2. 2017, 10:40 hod
Dobré ráno,
předně přijměte moji účast v tomto pro Vaši rodinu tak nelehkém životním okamžiku.
Postupy v situaci, o které píšete, upravují v současné době dva zákony. Jednak speciální zákon o umělém přerušení těhotenství a jeho prováděcí právní předpis, a to bez ohledu na váhu plodu, jehož život bude ukončen zákrokem zdravotníků na žádost ženy. V takových případech není rozhodující jeho váha, nejedná se o porod dítěte, ale vždy o potrat, po kterém nenásleduje registrace dítěte na matrice (nebude matrikou vystaven rodný list). Podle zákona o zdravotních službách musí být plod po potratu zlikvidován spálením ve spalovně nemocnice (popř. v krematoriu, pokud nemocnice vlastní spalovnu nemá) v režimu anatomicko-patologického odpadu. Více se můžete dočíst např. zde:
http://tobit.cz/kdyz-rozhoduji-gramy-rozhovor-predsdkyne-spolku-s-komentarem/
http://tobit.cz/mrtve-narozene-dite-3/
Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda si přejete, aby bylo s pozůstatky plodu zacházeno důstojně a bylo Vaší dceři umožněno ho individuálně pohřbít,nikoli spálit hromadně s amputáty a dalším anatomicko-patologickým odpadem, což již některé nemocnice v naší zemi rodičům umožňují – viz některé příběhy rodičů zde:
http://tobit.cz/napsali-jste-nam/
Nevím, která nemocnice poskytla Vaší dceři tyto nesprávné a zavádějící informace, a velmi mne mrzí, že to, co popisujete, není ojedinělý případ v českých nemocnicích..
Budu ráda, pokud byste nám sdělila, o kterou nemocnici se jedná, abychom její vedení oslovili, aby k obdobným situacím v přístupu jejích zaměstnanců již v budoucnu nedoházelo. Stejně tak jsme ochotni případně napomoci Vaší dceři, bude-li si přát pozůstatky dítěte pohřbít. V tomto případě je nezbytné vědět postup ještě před nástupem do nemocnice. Můžete mne kontaktovat telefonicky na níže uvedeném tel. čísle i o víkendu.
S pozdravem
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
tel. 604 100 472
Zdravím, mám dotaz a nevím kam se obrátit, protože neznám zákon o pohřebnictví a nemám sílu ho celý studovat. Doufám, že mi aspoň Vy poradíte. Dcera musí ukončit ve 23 týdnu těhotenství. Plod bude v té době vážit 500 + několik málo gramů navíc. V nemocnici nám řekli, že pokud plod váží 500 gramů, již se jedná o člověka a ona musí zaplatit za kremaci cca 17 000 Kč. My si ale myslíme, že to tak není. Nemocnice, kde bude zákrok vykonán, není ani jedna z těch se kterou máte vy smlouvu, jak tady čtu, tak doufám, že mi i tak odpovíte a pomůžete nám tak v těžké životní situaci. Děkuji a omlouvám se za zdržení.
Jana Valentová
18. 2. 2017, 05:16 hod
Dobré ráno,
přeji nám všem, ať je na světě mnohem víc rozumných novinářů a politiků a ať lidé myslí také na ostatní, obdobně jako to děláte vy! Přeji sílu a energii pro Váš osobní život i pro Tobití záležitosti! Ať se Vám dobře daří!
S pozdravem
M. H. 6. 2. 2017
Paní Vališová,
jen stručně k naší situaci.
Když jsme byli s ženou na kontrole u lékařky, zjistilo se, že naše dítě v jejím těle už nežije. Úmrtí nastalo zřejmě v 17 týdnu a manželka byla v devatenáctém týdnu těhotenství plus pár dnů navíc. Protože už měla i somatické příznaky (bylo jí neustále chladno atd.), zkusili jsme štěstí a oslovili Fakultní nemocnici v Olomouci, protože v Olomouci bydlíme, zda by bylo možné předání ostatků dítěte. Celý proces by byl zcela bezproblémový, pokud by se proti této praxi nepostavilo oddělení patologie. Již na sekretariátu nám bylo telefonicky striktně sděleno, že výsledek porodu mrtvého dítěte je biologický materiál a ten se rodičům, respektive pohřební službě, k pohřbení nevydává. Když jsem požádal o přepojení na primáře prof. Jiřího Ehrmanna, byla mi sdělena de facto stejná informace. Změna snad podle prof. JE nastane až po změně zákona, která se připravuje. Když jsem mu sdělil, že již dnes jsou nemocnice, které tento proces umí projít. Doporučil mi tedy, ať se obrátím na jiné zdravotnické zařízení.
Vzpomněl jsem na Vaše slova, která jste mi řekla v létě 2016 „buď budete věnovat energii jednání s nemocnicí bez jistoty výsledku, nebo budete věnovat energii řízení auta a pojedete do Ostravy, kde tuto službu umí poskytovat“. Připravili jsme se na cestu na sever. Děti jsme odvezli k babičce a vydali se do Městské nemocnice v Ostravě. Asi bych se už jenom opakoval. Skvělý, profesionální, lidský přístup. Pan primář Ožana, sociální pracovnice Jana Janečková, sestry (uvolnily nám celý pokoj, když byly samostatné nadstandardní obsazené). Často jsem na Vás v Ostravě myslel a říkal jsem si, že nebýt Vaší dlouholeté a často neviditelné práce, která přinesla tak krásné plody, bylo by pro nás úmrtí dítěte mnohem těžší, než je dnes. S manželkou se připravujeme na pohřeb.
Ještě jednou díky mnohokrát.
J. F. 2. 2. 2017
Dobrý den,
po přečtení článků pana Janouše na iDnes, jsem se rozhodl mu napsat a podrobit jeho články kritice za účelem obhajoby spolku Tobit a pana Kotrlého. Ačkoliv kvalita a povrchnost článků si to ani nezasluhuje.
Panu Kotrlému a celému společenství lidí kolem spolku Tobit vyjadřuji hlubokou úctu a obdiv. Ukládáte si poklady v nebi a věřím, že jednou budete odměněni. Nádherné bude až Vám rodiče a hlavně jejich děti, které spočinuli v rukou Božích, jednoho dne vyjdou vstříc a budou Vám moci poděkovat.
Jiří Vendel 19. 1. 2017
Krásný den,
2.7. v 4. měsíci jsem předčasně porodila při infekci močových cest a dělohy miminko s Downovým syndromem. Ptali jsme se v nemocnici, zda by bylo možné jej pohřbít. Řekli, že nikoliv. Bohužel jsem přišla o hodně krve a byla ráda, že přežila, potom bylo spousta komplikací a nebyla jsem schopná zjišťovat, jak a co a asi stejně by bylo pozdě. Bylo by možné dítě aspoň symbolicky pohřbít? Třeba uložit urnu s jeho jménem a datem úmrtí?
Se srdečným pozdravem
D.P. 27. 12. 2016
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak to VŠE probíhá (jak postupovat, cena..) O víkendu nám umřelo miminko ještě před porodem 24 týden. Je toho najednou na nás až moc.
Chtěli bychom, aby miminko neskončilo v nemocniční spalovně, ale aby bylo pohřbeno.
Děkujeme předem za informace
L. P. 12. 12. 2016
Paní Vališová, moc a moc Vás zdravím a to hlavně ve smyslu přání hlavně ZDRAVÍ.
Vážím si a děkuji Vám i Bohu za Vaši neoblomnost a přímost! Nestačím se divit, jak jsou někteří lidé zlí :(. Přemýšlím, jakou cestou bych mohla tentokrát pozvednout svůj hlas a projevit nesouhlas s lživými tvrzeními z onoho článku? Pokud máte nějaký tip, kam napsat, budu ráda a jistě si najdu čas dát do kupy pár řádků. Ještě jednou Vám přeji hodně sil a zdraví a pohodové blížící se období svátků.
S pozdravem
V. S. 11. 11. 2016
Dobrý den,paní Vališová,
včera jsem se nedostal k novinám, ale vzal jsem si je dnes do práce s tím, že si je dnes v klidu přečtu.
Vím, že svou práci děláte poctivě a že nejste prospěchářka. Stojím při Vás.
Takových lidí, jako jste Vy…., je tady málo.
H.P. 3. 11. 2016
Dobrý den, prosím o základní informace, jaké povinnosti a jaká práva mají rodiče, když chtějí pohřbít nenarozené dítě. Švagrová potratila v cca 36. týdnu, chtěla bych jim pomoci. Můžou se obrátit na jakoukoli pohřební službu, nebo se některé na pohřbívání dětí specializují?
Děkuji.
F. 27. 9. 2016
S manželkou vychováváme tři děti a Marie Magdalena měla být naše čtvrté dítě. Když jsme se v patnáctém týdnu těhotenství dozvěděli, že lékaři nedokáží nalézt srdeční ozvy, byli jsme všichni zaskočeni. Díky našim dětem jsme si mohli klást otázky, které nás rodiče tak bezprostředně nenapadly. První otázky dětí směřovaly k prostému dětskému „proč“ se to stalo. Hned vzápětí se děti začaly ptát „kde“ sourozence pohřbíme, když ještě nemáme hrob. Přátelé nás přivedli k myšlence spojit se s Tobitem. Díky Vaší připravenosti a kompetentnosti, paní Vališová, se to, co se zdálo nemožné, nakonec podařilo.
Telefonicky jsme se dohodli s Městskou nemocnicí v Ostravě a odjeli jsme s manželkou z Olomouce k porodu dítěte. Já vím, že tomu lékaři říkají jinak, ale pro Vaši potřebu, paní Vališová, si dovoluji použít toto právně nepřesné slovo. Pan primář Marek Ožana a zvláště pak sestry na jeho oddělení byli nesmírně obětavé a ve všem nám vyšly vstříc. Stejně tak i mladá lékařka, která později operovala mojí ženu, byla velmi pečlivá a neobyčejně obětavá. Jméno si nepamatuji. Dcera ještě neměla jméno, ani jsme nevěděli, jaké je pohlaví dítěte. Až po pitvě jsme se dozvěděli, že naše čtvrté dítě je holčička, a protože přišlo na světlo v den, kdy si připomínáme Marii Magdalénu, dostala jméno po této Židovce. Nelitovali jsme ujetých kilometrů, když jsme věděli, že ostravská nemocnice je připravena vydávat k pohřbení i velmi malé děti, a to díky smlouvě uzavřené s Tobitem. Nechtěli jsme riskovat napjaté vyjednávání v některé z olomouckých nemocnic.
Díky ochotě pohřební služby, bylo tělo naší dcery převezeno z Ostravy do Olomouce, kde jsme ji chtěli pohřbít. Katolický kněz nám pomohl s přípravou obřadu, kterým se katolická církev loučí s mrtvě narozenými dětmi. Obřad samotný byl velmi prostý s účastí kněze a naší rodiny. Eucharistická liturgie proběhla v našem farním kostele. Rakev jsme vyrobili s dětmi doma a vyzdobili slunečnicemi, které v tom čase právě kvetly na zahradě. Uložení do hrobu bylo o to snazší, že nám vyšli vstříc zaměstnanci Hřbitovů města Olomouce. Pomohli nám s výběrem místa i s vyřízením nezbytných formalit. Teď ještě čekáme na konečnou úpravu hrobu a v modlitbě vzpomínáme na naši dceru.
Všem jmenovaným i mnohým nejmenovaným patří velký dík a zvláště Vám, paní Vališová, že jsme se mohli s dcerou rozloučit důstojně a také pokojně.
J. F. 16. 9. 2016
Dobrý den,
na základě našeho telefonického rozhovoru Vám posílám pár údajů o sobě a hlavně prosbu o zařízení vydání tělíčka našeho mrtvého miminka: jsem ve 12. týdnu. A vlastně jsem teď tak mimo, že nevím, co dalšího mám o sobě ještě napsat – kdyžtak se, prosím, ozvěte.
K. H. 15. 8. 2016
Jinak jsem ale hrozně ráda, že jste nám to tak pěkně nafotila (už jen fotky, na kterých jsme všichni, jsou vzácnost) a že budeme mít hezkou památku na důstojné rozloučení s naší Adélkou. Pohřeb byl opravdu hezký a já jsem ho už nevnímala nijak tragicky, protože jsem se s Adélčinou smrtí mezitím dokázala celkem smířit, spíš to už pro mě byla úleva, že jsme pro ni udělali vše, co jsme mohli, včetně důstojného pochování jejího tělíčka. V nebi je jí dobře (určitě líp než u nás:-)) a jak říkal Řehořek, je to naše přímluvkyně v nebi. Ztratila tělo, ale získala život věčný. A i když nám teď chybí, věřím, že se jednou shledáme a všechno si to vynahradíme.
Děkuju, že jste nám se vším pomohla a že teď nemusíme žít s výčitkami svědomí, že jsme naše děťátko nechali zlikvidovat jako biologický odpad.
Ještě jednou děkuju za vše, ať se Vám daří co nejlíp a ať se brzy uzdravíte.
S pozdravem a díky
K. H. 5. 9. 2016
Miminka odešla
Téměř dva roky, od početí mých prvních dětí jsme s manželem chtěli další. Povedlo se opět na poprvé, ale jinak těhotenství probíhalo úplně jinak, než to první. V 7tt jsem šla na první kontrolu s tím že pak už budou jen další max. 3 ultrazvuky, a s ohledem na sebe, své narozené i ty očekávané děti, budu návštěvy a zásahy lékařů minimalizovat. Tento první utz potvrdil opět dvojčecí těhotenství, tak jsem gyndr. oznámila, že pak se jen objednám ve 12tt na Veveří k prvotrimestrálnímu screeningu a my se uvidíme nejdřív za dva měsíce, ale možná i později.
Protože jsem neměla žádné potíže a byla už v 10tt a zároveň na návštěvě u mých rodičů, oznámili jsme jim mé další těhotenství. Bylo to týden před onou kontrolou v Brně v Centru prenatalní diagnostiky.
Do centra jsem šla i s manželem a našimi prvodětmi :). Bylo úterý ráno. Čekání bylo nekonečné, kluci řádili, prostě se nudili, pak jsem šla na odběr a asi po další půl hodině konečně do ordinace. „Věděla“ jsem, co mě čeká, protože jsem toto absolvovala už v prvním těhotenství a dokonce i u stejného doktora. Pan doktor velmi dlouho zkoumavě hleděl na monitor, a nekonečně dlouho mlčel, na obrazovce bylo jen jedno dítě, což bylo nepříjemné překvapení, i vzhledem k tomu že jsem neměla bolesti, ani jsem nekrvácela. To mlčení bylo opravdu dlouhé, tak jsem aspoň synům řekla „podívejte, jaké máme krásné velké miminko“ a snažila se nebrečet. Po delší chvíli doktor se otočil ke mně a říká „vůbec není tak velké“ a zase mlčel. Pak jen, že se mu to nelíbí a že mě sestra objedná na genetiku a kardio. To už jsem slzela, nevěděla jsem, co to znamená. Nedostala jsem fotku, žádné informace o dítěti, jen papír a objednání na pátek. Vyhodila jsem 1450,- Kč oknem, ani fotku nemám.
Tři dny migrény, pláče, shánění informací na google a zajištění hlídání pro syny, abych mohla den strávit kdesi v Brně po vyšetřeních.
Dojela jsem do Centra. Na „genetiku“ mě vzali hned. Chvíli trvalo, než jsme se s paní dr. pochopily, protože ona jela stylem „odběr plodové vody“ a já stylem „nevím, co je s mým dítětem, snad se něco dozvím“ dokonce mi ani nevěřila, že jsem i přes dotazy nedostala v úterý odpovědi. No genetika celkem ztráta času, žádné odebírání plodové vody jsem neměla v úmyslu. Paní doktorka se mě snažila uklidnit větou „Vy se bojíte, že bychom do dítěte mohli píchnout? Nebojte, to se nestává a i kdyby se to stalo, plod nemá nervová zakončení, nic neucítí“. No nevěděla jsem zda je to pokus o vtip, raději jsem nereagovala. Pak jsem se na recepci dozvěděla, že na kardiovyšetření mám čekat 2! hodiny. Dívat se na ty usměvavé ženské s velkými břichy bylo pro mě utrpení, protože jsem „věděla“, že já se usmívat nebudu.
Pak jsem konečně byla na řadě, další utz :/, ale dítě o tři dny větší a srdce tlouklo, nádhera, brečela jsem štěstím. Po vyšetření mi dr. objasnila, co viděla. Dítě má vyvinutou jen půlku srdce a jen dvě tepny. Jsou tři možnosti – buď nezvládne těhotenství a umře, nebo těhotenství zvládne, ale operace nebude možná a hned po porodu zemře, nebo operace bude proveditelná a to se uvidí nejdříve ve 20tt. Konečně!!! Ta úleva, že už VÍM, aspoň něco, i když málo, ale aspoň nějaké informace. Několik dní mi trvalo se s tím srovnat a najet na vlnu „budeme spolu co nejdéle to půjde, miluju tě“ . Další kontrola měla být tedy po 20tt (na mou žádost, dr. chtěla kontrolu za 4 týdny, ale mě přišlo, že to nic neřeší a že to bude zase hlavně stres).
Za pár dní, v 15tt, jsem začala špinit, přikládala jsem to vedrům, které vloni v srpnu byly, za tři dny velmi malého občasného špinění, jsem začala krvácet. Jela jsem tedy do Nemocnice Ivančice, byla neděle, chtěla jsem jen, aby zkontrolovali dítě, zda bije srdce. Po rozhovoru a velmi dlouhém vyšetření- vnitřní vyšetření, vnější ultrazvuk a pak i vnitřní utz – a po mém naléhání ať už doktor něco řekne, začal “ Paní Jarošová musím Vás zklamat…“ a to už jsem řvala jak želva. Po telefonátu kamarádce a dvěma úžasným podporujícím porodním asistentkám, se kterými jsem byla ty dva týdny v kontaktu, jsem se rozhodla pro revizi s tím, že bude provedena dopoledne a pokud bude vše ok odpoledne mě z nemocnice propustí.
Zákrok proběhl ukázkově, dobře. Před probuzením z narkozy se mi zdál sen – na louce u lesa si hráli děti, moje nenarozené děti, chlapeček a holčička ve věku asi šesti let, házeli si míčem, usmívali se na mě a mávali mi, bylo to hřejí, teplé, krásné – rozloučení s mými druhými dětmi Maxmilianem a Marianou. V sedm večer jsem už byla doma.
Po zákroku jsem šla za doktorem, že bych chtěla vědět pohlaví a případné další postižení dítěte (slibovali mu nějakou chromozomální vadu přidruženou k vvv srdce), ale jeho odpověď byla, že to zjistit nelze, že to jsem měla podstoupit odběr plodové vody, na genetickém vyšetření.
Po fyzické stránce jsem od potratu začala mít různé problémy, i s periodou i s ženskými orgány. Po psychické stránce jsem denně brečela, hlavně v noci. Trvalo půl roku, než jsem se fyzicky a psychicky dala do kupy. Na děti myslím stále, prostě jsou to mé druhé děti a věřím, že se po životě setkáme.
Potrat přišel rychle, brzy, nečekaně. Dlouho to bolelo. Mrzí mě, že nebyla možnost se rozloučit.
Co se týká chování lékařů, jsem stále, i po roce, hodně naštvaná, jako by lépe věděli, co je pro mě dobré, že je lépe nemít informace. Opravdu ne! Cokoli, jakákoli i ta nejkrutější a nejdrsnější pravda, je lepší než nevědět!
Chybí mi místo na světě, kam bych za nimi chodila. Takto to místo je „pouze“ v mém srdci.
Děkuji, že je tobit.cz a paní Vališová.
Dnes jsem Vás viděla v Máte slovo… Já ten pořad nemám ráda, ta paní Jílková by měla dělat trhovkyni a ne redaktorku či co to tam má za funkci, … no to jen tak bokem.
Monika 8. 8. 2016
Ráda bych Vás informovala o výsledku klientky, která porodila dnes ráno v patnáctém týdnu těhotenství mrtvého chlapečka. Nebyl to porod, ale abbort.
Po schůzce s lékařem jí bylo řečeno, že miminko jí nedají, ale půjde normálně do kremace a ne do spalovny. Tak bude s ním aspoň slušně nakládáno. Byla s tímto rozhodnutím obeznámena a ve výsledku i souhlasila.
Bylo by nejlepší to dotáhnout až do zdárného konce, ale tak je to nějaký posun.
Zdraví
Libuše Pavlíková 30. 5. 2016
lektor ŠOŽ
Centrum pro rodinu a sociální péči z. s.
Přátelství 1009
739 61 Třinec
Vážená paní Vališová,
moc Vám děkuju za rychlou odpověď!
Kamarádce jsem informace předala, miminko je živé, od počátku těhotenství je problém ve špatném stavu její dělohy, už dlouho krvácí. Situace snad není úplně beznadějná,ale vzhledem k tomu, že už její předchozí miminko nedonosila, je potřeba se na variantu smutného konce alespoň teoreticky připravit.
Obě totiž máme tu smutnou zkušenost se samovolným potratem v prvním trimestru. Ale díky tomu, že to v obou případech proběhlo doma, bylo možné miminka pohřbít alespoň na zahrádce. To miminko je navždy součástí rodiny a když může člověk zajít a pomodlit se u jeho hrobečku pod růží, je jeho přítomnost tak nějak víc hmatatelnější. Je dobré mít plán i na toto a nejednat pak zmatkovitě, protože, jak píšete, některé věci jsou opravdu nevratné.
Krátce po svatbě jsem spontánně potratila poprvé. Byla jsem hodně vyděšená, potratila jsem zřejmě do toalety, ale to jsem v tu chvíli nedokázala poznat. Ještě jsem sklidila posměch od jedné doktorky v olomoucké fakultní nemocnici za to, že si nejspíš vymýšlím (ačkoliv jsem měla zprávu od mého tehdejšího gynekologa o prokazatelnosti těhotenství). Ona nelenila, a když už mě tam na lehátku s ultrazvukem měla, jala se ukazovat medikům mé útroby, ačkoliv mi bylo strašně zle a měla jsem velké bolesti. Do zprávy pak napsala: „bolestivá menstruace“.Byl to traumatický zážitek.
Dnes jsme kontaktovaly jednu doktorku z neonatologie, která má užší vazbu na zdejší křesťanské rodinné centrum a vyjádřila pochopení pro případné uchování miminka pro obřad rozloučení.
Doufám, že konec tohoto těhotenství bude šťastný a pokud ne, tak alespoň důstojný.
Moc Vám děkuju a přeju vše dobré a doufám, že se podaří prosadit změnu zákona.
Pokud by bylo možné ke změně nějak přispět, budu vděčná za Váš tip.
S pozdravem a úctou
K. B. 12. 4. 2016
Dobrý den,
moc si vážím vašeho úsilí. Dozvěděla jsem se o vás nedávno z bulletinu Hnutí pro život. Kamarádce dnes odtekla plodová voda, je ve 22. týdnu těhotenství. Chtějí dítě po „narození“ pokřtít, ale pokud nebude mít 500g, nemocnice v Hradci Králové jim ho nevydá k pohřbu. Přijde mi opravdu barbarské a ukrutné, že ho po křtu budou muset odevzdat k biologickému odpadu. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď!
PS: Můj manžel říká, že je to doklad toho, jak je dnešní „moderní“ medicína nepropojená. Na jedné straně zabrání rodině v rituálu důstojného rozloučení a možností se s tím lépe vyrovnat, ale vzápětí je bude ládovat antidepresivama.
K. B. 11. 4. 2016
Dobrý den,
navazuji na dřívější komunikaci ohledně umělého přerušení těhotenství a zasílám stanovisko FN Brno s prosbou o Váš názor.
děkuji za pomoc M. D. 17. 3. 2016
———- Původní zpráva ———-
Od: KanovaGlajchova Lenka
Komu: d
Datum: 2. 3. 2016 15:43:04
Předmět: FW: Žádost o stanovisko FN Brno Bohunice
Vážení manželé D,
dovolte, abychom vyjádřili lítost nad životní situací, ve které jste se ocitli.
K Vašemu požadavku na písemné zdůvodnění našeho právního stanoviska Vám sdělujeme následující.
Zákon o zdravotních službách rozlišuje termíny „potrat“ a „umělé přerušení těhotenství“ viz § 88 odst. 2 písm. a). Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách rovněž v ust. § 82 odst. 2 uvádí, že plodem po potratu se rozumí plod, který po úplném vypuzení nebo vynětí z těla matčina neprojevuje ani jednu ze známek života a současně jeho porodní hmotnost je nižší než 500g a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 22 týdny. Dle našeho výkladu se v tomto případě jedná o spontánní potrat, nikoliv o umělé přerušení těhotenství. Podporuje nás v tom i vyhl. o Listu o prohlídce mrtvého, kdy limity porodní hmotnosti a délky těhotenství jsou uvedeny u definice potrat – spontánní potrat.
Protože zákon o umělém přerušení těhotenství je zákonem speciálním ve vztahu k zákonu o zdravotních službách, pak vedle potratu existuje i umělé přerušení těhotenství provedené v souladu se zákonem (mj. tedy provedené do 24. týdne pro genetické vady, a to bez ohledu na váhu plodu).
Jak Vám již bylo vysvětleno i pracovníky Gynekologicko-porodnické kliniky, nejednalo se ve Vašem případě o vyvolávaný porod, ale o umělé přerušení těhotenství, kdy se následně nejedná o mrtvě narozené dítě, kterému by byl vystavován úmrtní list.
Stejně jako Vy, i my vnímáme možné právní výkladové problémy při této právní úpravě, zejména ve vztahu k etickým principům života. Nicméně i v případě, kdy se rodiče chtějí rozloučit se svým dítětem (právně definovaným jako plod po potratu) umožňujeme po vzájemné domluvě s Pohřebními službami města Brna a rodiči, aby se mohli se svým potomkem důstojně rozloučit. Stále však musíme dodržovat (byť z některých pohledů eticky nedokonalé) zákony.
Dle tohoto právního výkladu postupují i další nemocnice.
S pozdravem
Mgr. Lenka Kaňová Glajchová
vedoucí Oddělení právních věcí
Fakultní nemocnice Brno
tel. 532 23 2708
e-mail: kanovaglajchova.lenka@fnbrno.cz
Adresát:
FAKULTNÍ NEMOCNICE BRNO
Oddělení právních věcí (OPV)
Mgr. Lenka Kaňová Glajchová
Jihlavská 20, 625 00 Brno
Věc: Žádost o zdůvodnění právního statusu našeho mrtvého dítěte po umělém přerušení těhotenství
Vážená paní magistro,
Z důvodu diagnostikovaných genetických a vývojových vad našeho nenarozeného dítěte, které nám byly vyšetřujícími lékaři vysvětleny jako těžké vady po porodu neslučitelné se životem dítěte, jsme na doporučení lékařů ve velkém zármutku podstoupili ve FN Brno Bohunice umělé přerušení těhotenství ve 23 týdnu. Naše holčička neměla fyzické předpoklady na život a nestihla ve svém krátkém životě mnoho prožít, ale stala se součástí našich životů, citů a nikdy na ni nezapomeneme. Proto bylo naším přáním se s naší holčičkou po narození rozloučit a její tělíčko důstojně pochovat. Rozloučení je ve všech západních zemí běžné a věřím, že bude běžné v budoucnu i u nás a nebude chápáno jako nestandardní a obtěžující.
Po vysilujícím vysvětlování jsme s pomocí Vašich lékařů měli možnost se s naší holčičkou rozloučit. Důstojné pochování zajistí Pohřební a hřbitovní služby města Brna, se kterými jsme uzavřeli smlouvu o pohřbu. Naše holčička krátce po vyvolaném porodu zemřela, následně jí byla stanovena porodní váha 600 g a délka 30 cm. Po kontaktování pracoviště patologie FN Brno nám bylo sděleno, že naše dítě je chápáno jako plod po potratu a tímto způsoben bude vedena pitva a další úkony. S tímto označením našeho dítěte nesouhlasíme, především
z důvodu, že zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách v §82 odstavci (2) stanoví: Plodem po potratu se rozumí plod, který po úplném vypuzení nebo vynětí z těla matčina neprojevuje ani jednu ze známek života a současně jeho porodní hmotnost je nižší než 500 g, a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 22 týdny. Z výše uvedeného vyplývá, že zákonná definice není splněna a naše dítě není plodem po potratu ale dítě.
Proto Vás žádáme o písemné zdůvodnění a popis jak právně posuzujete naše dítě, zejména ve vztahu k vámi užité definici plod po potratu. V těžkých životních chvílích jsme pomoc našli u občanského sdružení Tobit se kterým bychom Vaše stanovisko rádi zkonzultovali pro vyjasnění právních pojmů a náš duševní klid. Po přijetí emailu prosíme o informaci, do jakého termínu bude zpracována Vaše písemná odpověď.
Děkujeme Vám za pomoc
M. a M. D., V Brně dne 25.2.2016
Dobrý den,
na základě dnešního telefonátu, vám posílám email s prosbou o případné doplnění emailu adresovaného vedeni bohunické nemocnice,
Váženy pane.MUDr. Roman Kraus, MBA,
vzhledem k velmi těžké životní situaci, ukončení těhotenství a života našeho dítěte, s kterým bychom se chtěli důstojně rozloučit, žádáme po smrti našeho dítěte o vydání jeho ostatků, k důstojnému pohřbení. Termín zákroku 17. 2. 2016
S pozdravem M. a M. D. 15. 2.2016
Dobrý den paní inženýrko,
moc děkuji za odpověď ohledně FN v Olomouci.
Jsem ráda, že se připravuje Dohoda, věřím, že vše úspěšně proběhne a budeme moci vyjít vstříc těm, kteří, budou mít o tuto „službu“ zájem.
Ještě jednou velké díky a pře ji vše dobré!!
Marie Dlabačová 8. 2. 2016
Dne 2. února 2016
Dobrý den, paní Dlabačová,
s FN Olomouc připravujeme dohodou o spolupráci. Dle domluvy s vedoucí Sociálního oddělení Mgr. Danou Balutovou jsme v minulém měsíci odeslali návrh smlouvy o spolupráci k projednání pro vedení nemocnice.
Vydat plod po potratu rodičům je v současnosti možné jen na základě vůle zdravotnického zařízení, dle legislativy je odpadem, které musí nemocnice likvidovat ve spalovně; některé nemocnice vycházejí vstříc rodičům a umožňují vydat plody pohřební službě ke zpopelnění, nikoli přímo rodičům.
Bližší informace Vám ráda sdělím telefonicky.
V současnosti se připravuje návrh legislativních změn, na nichž se aktivně podílí náš spolek. Jak novela zákona o pohřebnictví dopadne, bude záležet na našich poslancích…
S pozdravem
Ing. Jana Vališová
předsedkyně Tobit, z.s.
tel. 604 100 472
www.tobit.cz
Dobrý den,
ráda bych se vás zeptala, zda je dle legislativy možné požádat o vydání těla dítěte po potratu (hmotnost kolem 200g), i když nemá vaše organizace s nemocnicí uzavřenou dohodu?
Pracuji ve FN v Olomouci a některé ženy se mě na to dotazují.
Děkuji za odpověď.
Marie Dlabačová 2. 2. 2016
Plody Vaší práce jsme, díky Bohu, nikdy nepotřebovali, ale cítíme, že jste třeba. Děkujeme, že i díky Vám se do ČR vrací lidskost. Snad Vám náš malý příspěvek, který jsme právě odeslali, trochu pomůže.
Mentzlovi 7. 1. 2016
Vážená paní Vališová a pane Kotrlý,
chtěli bychom Vám oběma poděkovat za pomoc, za Vaše rady a celkovou podporu při získávání tělíčka našeho miminka.
Nemocnice Milosrdných Bratří nám bez větších komplikací vyšla vstříc. Vrchní sestra gynekologicko – porodnického oddělení Drahomíra Danielová byla velmi ochotná a nápomocna a celé předání miminka zajistila.
V porodnici na Obilním trhu byla situace daleko více nepřívětivá. Byla jsem tam hospitalizována jeden týden a i když přednosta kliniky Prof. Ventruba je dobrým známým mého tchána, tuto možnost vydání tělíčka naprosto vyloučil. Kvůli tomu jsem se rozhodla z nemocnice na vlastní žádost odejít. Doufejme, že se toto ‚jednání‘ po novele zákona změní.
Včera se uskutečnil pohřeb miminka, pohřební služba Cajzl zajistila důstojný pohřeb, sehnali i rakvičku přiměřené velikosti,(nejmenší vyráběná velikost je 80 cm) takže zákony se dali trošku obejít. Všechno se odehrálo podle našich představ, za přítomnosti kněze.
Děkujeme Vám ještě jednou za Vaši pomoc, nadšení a celkovou práci, kterou pro naši společnost děláte.
Jestli můžeme být nějak nápomocni, kontaktujte nás.
S přáním hezkého dne
manželé Tereza a Jan Hermanovi 4. 11. 2015
Dobrý den, zaslala jsem 100 Kč z účtu 2500265215/2010 na podporu Vašeho sdružení. Držím palce, ať musíte řešit co nejméně případů.
Nemůžu poslat víc, ale korunka ke korunce…
A tuhle zprávu píšu proto, abyste se nedivili, kde se tam ty peníze vzaly.
Hezký den
K. D. 27. 10. 2015
Dobrý den, pracuji jako lékař – neonatolog v Perinatologickém centru Olomouc, moc mě trápí nevyřešená situace v legislativní oblasti týkající se extrémně nezralých dětí resp. děti mrtvorozených. (Nevyjasněná definice – UPT po 22. týdnu těhotenství, jeden z právních výkladů – pokud jde o UPT dle příslušného zákona – vždy potrat – bez ohledu na zralost a velikost dítěte???).
Díky za vše, co v této oblasti děláte.
Pokud bych mohl být nějak užitečný, prosím o zprávu.
Ještě jednou díky!
Jan Hálek, Grygov 10. 10. 2015
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existují nějaké propagační materiály – letáček, vizitka, kterými lze informovat třeba v čekárnách. Nedávno se nám totiž v rodině narodilo mrtvé miminko, které rodiče nemohli pohřbít skrz nesplnění „gramů“. A ačkoli s nemocnicí Na Obilním trhu nemáte smlouvu, aby se o jejich miminko Vaše sdružení postaralo, rádi bychom i přesto o Vašem sdružení případně informovali další rodiče, kteří třeba prožili něco podobného a nevědí, že možnost pohřbení miminka existuje.
V. G. 1. 10. 2015
Dobrý den, paní Vališová,
děkuji Vám za odpovědi i za všechno, co děláte pro potracené miminka.
V sobotu 26.9. jsme pohřbili našeho malého Michala a jsem za pohřeb moc vděčná, bylo to důstojné rozloučení.
Předtím jsem potratila miminko v 7. týdnu těhotenství a to takovou rozlučku nemělo.
Přeji Vám hodně elánu při Vaši práci.
S pozdravem
K. G. 30. 9. 2015
Dcera byla v 18. týdnu těhotenství. Ve čtvrtek 10.9.2015 ji na USG bylo zjištěno, že děťátku již nebije srdíčko. Doba úmrtí dítěte byla stanovená na 16 týden + 3 dni. V pátek 11.9.2015 v 16:40 po umělém vyvolání porodu porodila mrtvé dítě – dceru na Gynekologicko – porodním oddělení Městské nemocnice v Ostravě – Fifejdách na ulici Nemocniční (vaše smluvní nemocnice). Byla nařízená pitva. Prosím o zjištění možnosti vydání pozůstatků dítěte k pohřbení. Pokud nemocnice bude vstřícná, pak si Vás dovoluji požádat o pomoc při vyřizování této záležitosti. Podrobnosti s dcerou a jejím manželem projednám.
Děkuji a přeji krásný a požehnaný den
P. P. 14. 9. 2015
Dobrý den,
jsem ráda, že něco takového tady existuje. Jen kdybych to věděla dřív.Také jsem rodila ve 24tt a nedopadlo to dobře. Malej měl přes 800g. Co bych za to dala, kdybych si ho mohla aspoň pochovat a rozloučit se. Byla bych šťastná i za foto. Bohužel. Myslím, že spoustu matek by situaci přijmuly lépe a lépe by se vyrovnaly. Aspoň já to tak vnímám.
Hanka 17. 8. 2015
Dobrý den,
právě s manželem procházíme smutnou zkušeností, kdy jsme zjistili, že naše třetí děťátko se v 7tt těhotenství přestalo vyvíjet. Odmítli jsme kyretáž a čekáme doma. Chtěli jsme se zeptat, jaká by byla možnost pohřbít naše miminko? Máme rodinný urnový hrob v Ostravě, myslíte, že by nám umožnili tam ostatky uložit?
Děkuji za odpověď!
Jana 21. 7. 2015
Děkuji za pomoc.
Nakonec jsme dostali možnost se s naší dcerkou důstojně rozloučit. Děkuji a přeji příjemné jarní dny.
S pozdravem,
P. H. 27. 4. 2016
Vážení představitelé Fakultní nemocnice Brno,
žádáme Vás o vydání zůstatků těla naší dcerky po pitvě, která bude provedena v Patologicko-anatomickém ústavu Fakultní nemocnice Brno.
Naši prosbu posíláme poté, kdy jsme byli informováni, že vydání plodu nemusí být samozřejmostí. Naši prosbu posíláme proto, abychom mohli splnit všechny Vaše podmínky k vydání a zařídit všechny potřebné záležitosti, které budou třeba včas a správně. Našim záměrem není jednat protiprávně, někoho poškodit nebo přidávat práci.
Pokud Vám nechtěně přidáme práci, velmi se omlouváme a žádáme o pochopení.
Jak jsme se dozvěděli od sdružení Tobit (www.tobit.cz), česká legislativa neumožňuje vydání těla plodu k pohřbu do země. Ač neradi, plně respektujeme tuto literu zákona. Avšak, je-li naše chápání správné, zůstatky naší dcerky můžou být po pitvě vydány kvalifikované pohřební službě, která zajistí pohřeb zpopelněním. A o takové vydání Vás dobrotivě prosíme.
Rozhodnutí o vydání je plně ve Vaší kompetenci.
Prosíme Vás (!), dovolte, abychom mohli převzít malou část Vaší práce a mohli se s naší dcerkou důstojně rozloučit. Byli jsme spolu velmi málo.
Identifikační údaje naší dcerky:
Byla porozena 15. 4. 2015 v nemocnici v Kyjově, ve 22. týdnu těhotenství.
Její matka je XXXXXX XXXXXXa otec XXXXX XXXXXXX, bydlištěm XXXXXXXXXXX.
Byla porozena vyvolaným porodem poté, co lékař při kontrole ultrazvukem konstatoval, že u plodu není patrná srdeční funkce.
Porodním lékařem byl MUDr. Kostka.
Lékaři v Kyjově se rozhodli poslat mrtvé tělo k pitvě z důvodu neznámé příčiny úmrtí.
Do Fakultní nemocnice Brno zásilka s tělem naší dcerky pravděpodobně teprve dorazí v tomto týdnu nebo začátkem následujícího.
Naše dcera by nesla jméno Rozárie Anna H.
Pokud by byl jakýkoliv problém s identifikací, prosím, kontaktujte nás.
Věříme, že naší prosbě vyhovíte a po provedení všech lékařských činností, svěříte zůstatky těla našeho dítěte dohodnuté pohřební službě k zpopelnění.
S nadějí očekáváme Vaši odpověď.
S pozdravem
P. a Z. H. 16. 4. 2015
Dobrý den. V bříšku nám zemřel plod ve 22 týdnu. Chtěli bychom jej pohřbít. Nemocnice poslala dnes plod do výzkumáku na pitvu do Brna. Nemocnice nám řekla, abychom se obrátili na ně. Prosím o radu, jak postupovat.
Mockrát dekuji.
P.H. 16. 4. 2015
Zdravím Vás, paní Jano. Moc Vám děkuji. I když nevolám, často na Vás myslím. Teď byl ještě manžel doma a hodně času jsme trávili společně a snažili se mluvit případně plakat spolu, má chvíle tedy možná ještě přijde. Nač často myslím, je to, že ráda budu tím hlasem volajícím za možnost volby a rozhodnutí, jak bude nakládáno s našimi dětmi. Vaše práce i slova mi přinesla velkou útěchu. Znovu děkuji a budu se těšit někdy opět na slyšenou.
Veronika 8. 4. 2015
Dobrý večer, paní Vališová.
Děkuji Vám za rychlou odpověď. Včera už jsem se na maily nedívala, tak bych dnes telefonát nestihla.
Nečekala jsem žádnou podrobnou odpověď, stačila by mi pouze „technická“ informace – zda lze rozpoznat, najít a pohřbít i několikatýdenní zárodek po spontánním potratu. Klidně i ve dvou větách. Až teď mi dochází, že po gynekologickém zásahu to vlastně není možné, protože embryo při vysávání kyretou musí být zdeformované.
Nechci Vás obírat o čas, tak pokud nelze odpovědět stručně, nevadí. Sama jsem se se ztrátami již vyrovnala – včera se mi otázky znovu otevřely po poslechu pořadu Kafemlýnek na rádiu Proglas, kde byla hostem mj. i sestra Mlada za Tobit. Navíc si uvědomuji, že potraty
v pokročilejších stadiích těhotenství nebo tiché porody jsou mnohem, mnohem horší.
Mailová komunikace je pro mne anonymnější a bezpečnější, děkuji za nabídku, ale telefonický kontakt nevyužiji.
Ještě jednou děkuji a přeji vše dobré.
M. M. 25. 3. 2015
Dobrý den,
před nedávnem jsem se dozvěděla o Vašem sdružení a velmi si vážím Vaší iniciativy.
Asi to nepatří úplně do vaší kompetence, ale chtěla bych Vám popsat své příběhy a poté se zeptat na to, co mě stále trochu trápí.
Mám 3 živé děti a 3 děti – „andělíčky“ – potracené v raném stadiu těhotenství (ve stáří cca 6-12 týdnů).
U prvních dvou jsem netušila, že by bylo možné je nějak identifikovat a pohřbít. Ale po prvním potratu („revizi dělohy“) v r.2004 jsem několik týdnů stále před sebou viděla malé několikacentimetrové tečky, jak jsem si dítě představovala podle obrázků vývoje zárodku.
Druhé dítko jsem ještě den před „revizí“ (r. 2010) viděla na ultrazvuku s tlukoucím srdíčkem, ale v noci jsem věděla, že už nežije. Ještě jednou jsem viděla ultrazvukový obraz bez pohybu. Ani tehdy mě nenapadlo, že by se tělíčko dalo oddělit a pohřbít. Třetí ztracené dítě (2011) se už od rozpoznání těhotenství téměř nevyvíjelo, nemělo srdeční akci, na ultrazvuku byla opravdu jen zárodečná tečka. Rozhodla jsem se potratit sama doma, což bylo gynekologem chápáno jako podivínství. Netušila jsem, co mě čeká a bylo to pro mne dost kruté – porodní stahy a dlouhotrvající silné krvácení. Nebyl to jednorázový porod – krvácení trvalo několik dní. Vycházely různé velké kusy, ale zárodek jsem v nich nedokázala rozeznat. Chtěla jsem jej pochovat, už jsem měla vymyšlené místo v rohu zahrady pod starou hrušní, ale nešlo mi to. Nejdřív jsem chtěla zakopávat celé vložky s tkání, ale bylo jich tolik, že už jsem je neskladovala a vyhazovala. Tak jsem asi vyhodila zárodek do koše…Nakonec po týdnu mi v děloze stále zůstaly nějaké zbytky – zřejmě bez zárodku – a stejně jsem na obávanou revizi musela. Bylo to strašné … sice tentokrát šlo jen o ambulantní zákrok, ale přidělili mi lůžko (na probouzení z narkózy) – a to na porodním oddělení, takže vedle lůžka byla připravená postýlka pro miminko. Sestry nechápaly, proč brečím…
Díky Bohu jsem se i z tohoto třetího potratu vzpamatovala a „dostala po roce třetí zdravou holčičku.
Když ale čtu nebo poslouchám o Vaší iniciativě, říkám si, kde a jak asi skončily tělíčka mých dětí. Ale hlavně – jestli je vůbec možné v tak raném stadiu těhotenství identifikovat ve spoustě děložní tkáně, která odchází z těla, malinký zárodek. Ví se, jestli při spontánním potratu odchází jako první – tak, jako když se rodí dítě – a pak teprve všechno ostatní? Kdybych před „čištěním dělohy“ požádala o vydání mrtvého embrya, měla bych na to nárok? A když už by mi chtěli vyhovět, co by mi dali – sáček se vším, co ze mě vysáli?
Chtěla bych se Vás tedy zeptat, zda lze rozpoznat, najít a pohřbít i několikatýdenní zárodek. Jsou s tím nějaké zkušenosti v zahraničí?
Děkuji za trpělivost při čtení – jste první, komu to vše mohu takto do detailů popsat (ani s manželem o tom nemluvím). A také děkuji za případnou odpověď.
S přáním všeho dobrého
M. M. 24. 3. 2015
Dobrý den, posílám vám informace ohledně mé přítelkyně, které zemřelo děťátko a čeká právě na porod v nemocnici v Podolí:
maminka se jmenuje XXXX XXXXXXXX , těhotenství v týdnu 20+, včera zjistila lékařka při kontrole,že děťátku netluče srdéčko, dnes ráno byla přijata k porodu do nemocnice V Podolí V nemocnici je s matkou otec děťátka pan XXXX XXXXXXX, oba rodiče si přejí děťátko pohřbít, zatím vyplnili dotazník.kde toto své přání vyjádřili.
Prosím Vás o radu.jak máme postupovat dál. Děkuji Vám mnohokrát.
J. T. 19. 3. 2015
Kontakt a poďakovanie
Dobrý deň prajem, chcel by som Vám poďakovať za podporu a poskytnuté informácie. Vážim si Vašej práce a obdivujem s rešpektom Vaše nasadenie, profesionalitu a ochotu. S manželkou sme sa zhodli na kremácii, všetko som zariadil v krematóriu Strašnice. Ešte raz ďakujem.
S pozdravom
M. M. 4. 3. 2015
Dobrý den,
dostala jsem teď na vás kontakt. Moje sestra bude mít zítra ráno operaci – asi deset týdnu staré dítě v ní zemřelo. Těžko to nese, nechtěla ani věřit, že je mrtvé. Neměla žádné problémy, ani nekrvácela. Nestihla jsem jí ani předat informace o vás, vzhledem k tomu, že jsem dostala info o vás až teď. Nestihly jsme spolu nic probrat ani zjistit, jak to v této oblasti chodí. Ráno jí tedy jen pošlu kontakt na Vás, že by se Vám pak ozvala, když by to bylo možné.
Děkuji.
D. V. 14. 12. 2014
Dobrý den, Pani Jano,
chtěla bych především poděkovat za soucit a za okamžitou pomoc.
Podepisovala jsem list, že volíme pohřeb syna v kontrakcích. Ještě před koncem porodu stihla jsem vygooglovat pohřeb miminka a byl tam i Tobit. V neděli sdílela váš kontakt manželovi ale nikdo mně neřekl že pitva nebude. V pondělí ráno za mnou přišla sestra a požádala to zařídit hned. Určitě bychom to sami nezvládli.
Dejte prosím vědět, co musíme ještě vyřídit, třeba máme ještě něco uhradit.
Ráda podpořím informačně váš spolek, jsem z salvatorské farnosti, my maminky se scházíme každý měsíc. Ráda napíšu za pomoci Arkadyho svědectví.
Ještě jednou Vám chci poděkovat jménem naší rodiny.
Evgenie Alexandrova. 10. 12. 2014
Dobrý den paní Vališová,
dnes jsme spolu mluvily o vydání těla mrtvého dítěte z patologie FN v Brně Bohunicích.
Podle Vašich instrukcí jsem tam hned zavolala a mluvila jsem s paní Kalousovou, která mě sice sdělila, že dítě je již po pitvě, jak jsem Vám říkala. Také mě sama ujistila, že čeká v chladícím boxu na vyzvednutí pohřební službou. Tak snad mluvila pravdu. Říkala, že si jej pak bude možné vyzvednout nejdříve v úterý od 7 – 14h.
K pocitům. Zkusím to nějak popsat, i když přesně nevím jak, tak to prostě popíšu jak to bylo.
Na prohlídce v těhotenské poradně mě paní doktorka sdělila, že neslyší srdeční ozvy a poslala mě s žádankou na ukončení těhotenství do porodnice FN Obilní trh. Nálezu od paní doktorky jsem nevěřila, přišlo mi to nesmyslné, protože jsem se cítila dobře. Byla jsem tou zprávou ohromena a vyvedena z míry natolik, že jsem nechápala, co se vlastně děje nebo stalo. Při čekaní na vyšetření v porodnici FN Obilní trh jsem mapovala nazpět nějaké příznaky a nabývala na pochybách, říkal jsem si, co jsem dělala špatně nebo, co jsem zanedbala nebo proč jsem si ničeho nevšimla, ale stále jsem věřila v pozitivní výsledek vyšetření. Když mi paní doktorka potvrdila tu smutnou zprávu, stále mi to úplně nedocházelo, takže veškeré informace, které ke mně přicházely od personálu porodnice, jsem vnímala jako ve snu, proto jsem nereagovala, jak bych reagovala nyní s podporou a s jasnější myslí.
To, co mi bylo sděleno, jsem si vlastně uvědomila až na operačním sále (pokoji), kdy nevěřícné pocity nahradil smutek a otázka „proč?“ Zprávu jsem zavolala muži a babičce (mojí mamce). Bylo potřeba zařídit ještě praktické věci týkající se hlídání našich starších dětí apod. Muž mi dovezl do porodnice hygienické potřeby, ale pak jsem chtěla být spíš sama. Bylo to smutné. Bála jsem se strašně toho porodu a myslela jsem, že to nezvládnu … psychicky … jak jinak. Loučila jsem se s miminkem v břiše. To bylo 12.11.
Další den 13.11. mně zavedli tablety a porod začali vyvolávat. Náhodou – ne náhodou mi zavolala kamarádka XXXX, která se za mnou do porodnice zastavila, situaci se mnou rozebrala a protože už něco „ví“, zcela ve mě převrátila pohled na danou situaci a já jsem zjistila, že to, jak nám tyto události nastavuje systém, není správné, že to tak jen máme v sobě „že se to tak má“ i když normální je úplně něco jiného. Že normální je to, že se mrtvé dítě nechává s rodiči a případně dalšími členy rodiny, aby se s ním rozloučili, a nezáleží na tom, kdy bylo v průběhu těhotenství porozeno. Že je potřeba si ho pochovat, podívat se na něj jak vypadal, protože kdyby se toto nestalo, zůstalo by v nás jen prázdno a prázdná náruč.Všechny věci zapadaly a situace se stávala jasnější. V každém případě bylo potřeba se soustředit na to, aby alespoň ty věci, které jsme si uvědomovali, že je potřeba udělat, proběhy (tzn. nenechat si miminko odnést pryč, být s ním tak dlouhou dobu, která je nutná k našemu rozloučení). To znamenalo samozřejmě silný emoční prožitek a tím opět nebyla síla řešit „praktické“ věci týkající se zajištění náležitostí s tím jak vše bude uvedeno v závěrečné zprávě.
Během psaní tohoto emailu mi ještě volala ona kamarádka XXXXXX, která se bavila s právničkou, že bych mohla na patologický ústav poslat email v tomto smyslu, pokud bychom opravdu chtěli, aby nám dítě nezpopelnili:
My rodiče xxxxxxxxxx, nar.13.11.2014 v FN Obilní trh si nepřejeme aby dítě bylo spáleno a velmi žádáme o vydání těla dítěte. Dle zákona 372/2011 Sb. tělo dítěte splňuje dva z tří parametrů:
- jedná se o plod narozený po 22. dokončeném týdnu těhotenství (konkrétně 23 TT + 5 dnů)
- plod byl 25 cm dlouhý (od temene k patě)
A teď spíš otázka na vás k diskuzi a jak to řešit:
- otázka váhy může být sporná. dítě bylo zváženo na 440 g, až teď jsem se dozvěděla, že se prý vlastně legislativně praví, že k dítěti patří i placenta, kterou dle našeho názoru nezvážili (bohužel to nemůžeme potvrdit a placenta zřejmě již bude v háji …. zkusím ještě zavolat na patologický ústav … teď mě napadlo) tím pádem by váha dítěte mohla být vyšší, pokud by se to takto dalo pojmout.
Tak na patologickém úřadě sice už měli po pracovní době, ale nakonec to zvedl sám pan přednosta Křen, který mi sdělil, že se dělá při pitvě vše, takže se všechno váží a měří, včetně placenty, že se vše zaznamenává, ale že neví, kdo tu pitvu dělal, takže si mám zavolat v úterý v pracovní době.
Zatím jim tedy tento email neposílám, počkám, až jak se na to podíváte Vy. A asi bude ještě jednou dobré si o tom promluvit s mužem, aby věděl, co vše teď proběhlo a jak si věci ujasníme my.
Děkuji moc
M. V. 14. 11. 2014
Dobry den,
ještě jednou moc děkuji za dnešní konzultaci ohledně případného pohřbu tříměsíčního plodu v Liberecké nemocnici. Vaše služby nakonec bohužel nevyužijeme.
Ale díky za tu možnost, kterou lidem dáváte!
K. S., Liberec 4. 11. 2014
Vážení a milí!
Velmi si vážíme vaší činnosti. Rádi bychom s vámi navázali spolupráci v našem kraji, resp. s „našimi“ blízkými porodnicemi a hřbitovem. Je možné domluvit si s vámi schůzku, popř. jaké jiné kroky je třeba podniknout k tomu, abychom mohli i u nás začít pochovávat nenarozené děti.
Velmi děkuji za jakoukoliv odpověď.
S pozdravem
E. Z.
Neveklov /okr. Benešov/ 16. 10. 2014
Dobrý den,
zasílám naskenované,co jsme obdrželi ve FN Motol, dle tel dohovoru.
Děkuji a jsem moc rád, že existujete
J. L. 26. 7. 2014
Dobrý den,
takže ta hranice pro vydání těla a rodného listu není 22 týdnů? Nebo jak to, že není vydání rodného listu možné? Takže ten doktor postupoval správně?
A jak mi pan doktor říkal, že bez rodného listu mi Jonáška na žádném hřbitově nenechají pohřbít.. To tedy není pravda?
Jsem z toho lehce zmatená..
Děkuji, Katka 17. 7. 2014
Dobrý den,
27. června se mi narodil syn Jonáš. Měl vývojovou vadu neslučitelnou se životem – anencefalii. O této vadě jsem věděla už od 10. tt, ale i přes námitky lékařů jsem Jonáška chtěla donosit. Bohužel mi odtekla plodová voda a Jonáš se narodil v 23+4 tt. Měl 27 cm a vážil 460 g. V nemocnici jsem odmítla pitvu a žádala o vydání tělíčka k pohřbení. Lékaři mi ale řekli, že to není možné, že se i radili s právníky, a že vydat mi Jonáška by bylo protizákonné a že nehodlají riskovat nějaký průšvih.
Vím, že už je to skoro tři týdny, takže Jonáškovo tělo už určitě spálili… Strašně mě ale mrzí, že jsem v nemocnici víc nebojovala, a že teď Jonáš nemá hrob a já ani nevím, co s ním udělali a kde je jeho popel..
Vlastně ani nevím, jestli mi můžete nějak pomoci, ale kdyby ano, tak se mi prosím ozvěte.
Děkuji, Katka 16. 7. 2014
Dobrý den, paní Vališová, moc Vám děkuji za zájem.
Od doby, co jsem kontaktovala pana Kotrlého, jsem se snažila zjistit názor ostatních žen, které prošly stejnou situací. V řadě případů jsem se nesetkala se stejným názorem. Ale přesto si stojím za tím, že to co se děje, je nedůstojné a špatné! Každý to má asi jinak, ale přesto by mělo existovat právo, rozhodnout se.
Nemyslím si, že bych mohla nemocnici žalovat, protože jsem podstoupila umělé ukončení z důvodu vážné vrozené srdeční vady miminka, který zákon umožňuje do 24tt.
Stalo se to 11.2.2014, byla jsem v 23+5, naše holčička vážila 656g a měřila 34,5cm. Pitva prokázala, že nedostávala dostatek živin z placenty, což způsobilo srdeční vady, které by vedly k úmrtí před porodem nebo k narození mimika, kterého by čekala řada operací s nejasným výsledkem.
O vadě jsme se dozvěděli při II. těhotenském screeningu. Následně jsme týden čekali na konzultaci kardioložky. Pak jsme se přes noc museli rozhodnout.
Já i můj přítel jsme zdraví. Těhotenství probíhalo bez problémů. Zjištěná vada byl šok,který nám převrátil život.
Do té doby jsem netušila, jaká je realita. Že se něco takového může vůbec stát. Že se miminka spalují v nemocničních spalovnách s ostatním odpadem. Nechtěla jsem ani pitvu, ale neměla jsem na výběr. Nebyla jsem ve stavu, kdy bych se mohla s někým dohadovat. Paní doktorka na příjmu byla strohá a jen mi podávala papíry na podpis, které jsem se pokoušela číst, ale nedokázala vnímat.
Je mi líto, že toto vše je pro spoustu lidí tabu a proto se vlastně ani neví, co se děje.
Pokud budu moci nějak přispět ke zlepšení tohoto krutého postupu, udělám vše.
S pozdravem
L. N. 21. 5. 2014
Dobrý den, prosím o radu, kde bych našla petici za pohřbení plodu.
Potratila jsem ve 23týdnu. Moje holčička měla váhu 500g.
Chtěla jsem ji pohřbít, ale nemocnice mi ji nevydala.
Nevíte, zda existuje nějaká petice, aby se s tímto něco udělalo (změnil se zákon)?
Děkuji
L. N. 26. 3. 2014